• понеделник, 15 јули 2024
Писториус има намера да обезбеди договор за снабдување со муниција во вредност од приближно 15 милијарди евра

Писториус има намера да обезбеди договор за снабдување со муниција во вредност од приближно 15 милијарди евра

Берлин, 25 јуни 2024 (МИА) - Германскиот министер за одбрана Борис Писториус сака да склучи договор...

Фијала: Првата пратка муниција во рамки на чешката иницијатива пристигна во Украина

Фијала: Првата пратка муниција во рамки на чешката иницијатива пристигна во Украина

Прага, 25 јуни 2024 (МИА) - Првата пратка муниција во рамки на чешката иницијатива за набавка на арт...

Кај уапсените Косовци поради шпиунажа во корист на Србија пронајдено оружје, муниција и гас-маски

Кај уапсените Косовци поради шпиунажа во корист на Србија пронајдено оружје, муниција и гас-маски

Приштина, 6 јуни 2024 (МИА) – Косовската полиција објави денеска дека при претресот на имотите на дв...

Липовски: Чешка не гледа проблем Украина да ја гаѓа Русија со муницијата што и ја испорача

Липовски: Чешка не гледа проблем Украина да ја гаѓа Русија со муницијата што и ја испорача

Прага, 30 мај 2024 (МИА) – Шефот на чешката дипломатија Јан Липовски денеска изјави дека неговата зе...

Шмигал: Украина наскоро ќе добие дополнително оружје и муниција

Шмигал: Украина наскоро ќе добие дополнително оружје и муниција

Киев, 30 мај 2024 (МИА) – Украинскиот премиер, Денис Шмигал, на денешната владина седница во Киев на...

Во Санкт Петербург седум повредени при експлозија на муниција од Втората светска војна

Во Санкт Петербург седум повредени при експлозија на муниција од Втората светска војна

Санкт Петербург, 17 мај 2024 (МИА) - Седум војници се повредени денеска во експлозија на муниција од...

Германија ќе го финансира купувањето на 180.000 артилериски гранати за Украина

Германија ќе го финансира купувањето на 180.000 артилериски гранати за Украина

Берлин, 2 април 2024 (МИА) - Германското Министерство за одбрана соопшти дека земјата ќе и помогне н...

Индонезија: Голем пожар избувна во воен комплекс во Западна Јава

Индонезија: Голем пожар избувна во воен комплекс во Западна Јава

Џакарта, 30 март 2024 (МИА) - Голем пожар избувна денеска во индонезискиот воен комплекс, а локалнит...

Германскиот „Рајнметал“ доби 130 милиони евра од ЕУ за зголемување на производството на муниција

Германскиот „Рајнметал“ доби 130 милиони евра од ЕУ за зголемување на производството на муниција

Киев, 27 март 2024 (МИА) - ЕУ му додели повеќе од 130 милиони евра на германскиот производител на ор...

Словенија ќе даде милион евра за купување муниција за Украина

Словенија ќе даде милион евра за купување муниција за Украина

Љубљана, 18 март 2024 (МИА) - Словенија се приклучи на чешката иницијатива за купување на милион пар...

Сеул: Северна Кореја и испорача на Русија 7.000 контејнери со муниција

Сеул: Северна Кореја и испорача на Русија 7.000 контејнери со муниција

Сеул, 18 март 2024 (МИА) - Јужнокорејскиот министер за одбрана Шин Вон-сик денеска изјави дека Север...

Бела куќа бара поддршка за Киев: На Украина и снемува муниција, се повлекува од Донбас

Бела куќа бара поддршка за Киев: На Украина и снемува муниција, се повлекува од Донбас

Вашингтон, 18 март 2024 (МИА) - Вооружените сили на Украина се повлекуваат од Донбас поради недостиг...

Литванија ги поздрави плановите на германската „Рајнметал“ за изградба на фабрика за муниција во земјата

Литванија ги поздрави плановите на германската „Рајнметал“ за изградба на фабрика за муниција во земјата

Вилнус, 15 март 2024 (МИА) - Министерот за национална одбрана на Литванија, Арвидас Анушаускас ги по...

Поранешниот министер за одбрана Медиу смета дека Албанија нема капацитети да произведува оружје за Украина

Поранешниот министер за одбрана Медиу смета дека Албанија нема капацитети да произведува оружје за Украина

Тирана, 11 март 2024 (МИА) - Поранешниот министер за одбрана Фатмир Медиу, коментирајќи ја изјавата...

Јужнокорејскиот министер за одбрана тврди дека Северна Кореја испраќа илјадници контејнери со муниција во Русија

Јужнокорејскиот министер за одбрана тврди дека Северна Кореја испраќа илјадници контејнери со муниција во Русија

Сеул, 27 февруари 2024 (МИА) - Северна Кореја од јули минатата година досега во Русија испратила око...

Image

Остани поврзан