• среда, 19 јуни 2024
Претседателката Сиљановска Давкова во Рим оствари средба со претставници на македонската дијаспора

Претседателката Сиљановска Давкова во Рим оствари средба со претставници на македонската дијаспора

Скопје, 25 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова за време на престојот во Рим,...

Гласаат болните и изнемоштени, затворениците, внатрешно раселените и дијаспората

Гласаат болните и изнемоштени, затворениците, внатрешно раселените и дијаспората

Скопје, 7 мај 2024 (МИА) - Во земјава денеска во тек е гласањето на болните или немоќни лица, лицата...

ДИК: Гласањето во затворите тече без проблеми

ДИК: Гласањето во затворите тече без проблеми

Скопје, 23 април 2024 (МИА) - Гласањето за претседателските избори во 14-те казнено - поправни устан...

Дијаспората ќе гласа само за претседател, нема доволно пријави за изборите на пратеници

Дијаспората ќе гласа само за претседател, нема доволно пријави за изборите на пратеници

Скопје, 20 март 2024 (МИА) - Вкупно 2954 наши иселеници се пријавиле за гласање во странство на прет...

Поради технички проблеми со веб-страницата продолжен рокот за пријавување на гласачите од дијаспората

Поради технички проблеми со веб-страницата продолжен рокот за пријавување на гласачите од дијаспората

Скопје, 18 март 2024 (МИА) - Поради технички проблеми со веб-страницата 

До ДИК досега 1 300 електронски пријави од дијаспората за гласање на изборите

До ДИК досега 1 300 електронски пријави од дијаспората за гласање на изборите

Скопје, 14 март 2024 (МИА) – До Државната изборна комисија (ДИК) до денеска пристигнале 1 300 електр...

Ковачевски на средба со дијаспората во Италија

Ковачевски на средба со дијаспората во Италија

2 март 2024  Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ков...

Бојмацалиев: Дијаспората да ги искористи и базните станици во ДКП-ата на Северна Македонија

Бојмацалиев: Дијаспората да ги искористи и базните станици во ДКП-ата на Северна Македонија

Скопје, 23 февруари 2024 (МИА) - Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацали...

Николоски: Македонците во дијаспората ги мачи криминалот, корупцијата и лошите услови во Македонија

Николоски: Македонците во дијаспората ги мачи криминалот, корупцијата и лошите услови во Македонија

Скопје, 4 февруари 2024 Прашање: Господине Николоски, кои се главните пораки кои беа...

Мицкоски: Дијаспората масовно да излезе да гласа на претстојните избори

Мицкоски: Дијаспората масовно да излезе да гласа на претстојните избори

Скопје, 3 февруари 2024 (МИА) - Претстојниот приод е предизвикувачки и...

Во Србија повеќе пари пристигаат од дијаспората отколку од странски инвестиции

Во Србија повеќе пари пристигаат од дијаспората отколку од странски инвестиции

Белград, 5 декември 2023 (МИА) - Во Србија вредноста на дознаките за првите девет месеци од годинава...

Дијаспората испратила во Косово 1,2 милијарди евра од почетокот на годината

Дијаспората испратила во Косово 1,2 милијарди евра од почетокот на годината

Приштина, 27 ноември 2023 (МИА) – Централната банка на Косово објави дека вредноста на средствата шт...

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Северна Македонија и дијаспората

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Северна Македонија и дијаспората

Скопје, 24 септември 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски за вр...

Косовската дијаспора лани испратила повеќе од милијарда евра во земјата

Косовската дијаспора лани испратила повеќе од милијарда евра во земјата

Приштина, 23 јули 2023 (МИА) – Косовските граѓани кои живеат и работат во западноевропските и во пре...

Средба на претседателот Пендаровски со учесници во програмата Родум од Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со учесници во програмата Родум од Македонија

Скопје, 19 јули 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски денеска прими учесници од програмата Bi...

Image

Остани поврзан