• недела, 26 мај 2024
Габриел: Не е постигнат договор за нова бугарска Влада

Габриел: Не е постигнат договор за нова бугарска Влада

Софија, 25 март 2024 (МИА) – Шефицата на бугарската дипломатија и мандатар за состав на новата коали...

Марија Габриел објави дека ја повлекува кандидатурата за премиерка, Денков повика ГЕРБ-СДС да гласа за влада и да го зачува составот на Советот на министри

Марија Габриел објави дека ја повлекува кандидатурата за премиерка, Денков повика ГЕРБ-СДС да гласа за влада и да го зачува составот на Советот на мин...

Софија, 24 март 2024 - Марија Габриел, предложена од ГЕРБ-СДС за премиер, денеска најави дека ќе ја...

Лорер: Не можеме да имаме доверба во Марија Габриел

Лорер: Не можеме да имаме доверба во Марија Габриел

Софија, 20 март 2024 (МИА) - Тоа што се случи вчера покажа дека во овој момент не можеме да и верува...

Радев и додели мандат на Габриел да формира нова влада

Радев и додели мандат на Габриел да формира нова влада

Софија, 18 март 2024 (МИА) – Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска и го додели мандатот за фо...

Марија Габриел се согласи да ја формира новата бугарска Влада

Марија Габриел се согласи да ја формира новата бугарска Влада

Софија, 18 март 2024 (МИА) – Шефицата на бугарската дипломатија Марија Габриел од централно-десничар...

Габриел: Бугарија е подготвена да биде домаќин на самит во рамките на процесот Акаба

Габриел: Бугарија е подготвена да биде домаќин на самит во рамките на процесот Акаба

Софија, 25 февруари 2024 - Мојата земја е подготвена да биде домаќин на самит во рамките на процесот...

Габриел: Приемот на Бугарија и Романија во Шенген е успех што ќе придонесе за развој на целиот регион и Европа

Габриел: Приемот на Бугарија и Романија во Шенген е успех што ќе придонесе за развој на целиот регион и Европа

Софија, 5 февруари 2024 - Приемот на Бугарија и Романија во Шенген е значаен заеднички успех кој ќе...

Мицкоски: Власта лаже дека уставните измени се последна пречка, ова е почеток на проблемите

Мицкоски: Власта лаже дека уставните измени се последна пречка, ова е почеток на проблемите

Свети Николе, 19 декември 2023 (МИА) - Марија Габриел им ја плесна вистината во очи, тоа е вистината...

Ковачевски: Имаме јасна преговарачка рамка, не е кажано дека има нови услови покрај уставните измени

Ковачевски: Имаме јасна преговарачка рамка, не е кажано дека има нови услови покрај уставните измени

Скопје, 19 декември 2023 (МИА) - Имаме јасна преговарачка рамка, не е кажано дека има нови услови по...

Маричиќ: Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени

Маричиќ: Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени

Скопје, 18 декември 2023 (МИА) - Единствен услов за отворање на првиот...

Габриел: Уставните измени не се единствен услов за Скопје

Габриел: Уставните измени не се единствен услов за Скопје

Софија, 18 декември 2023 (МИА) - Бугарската вицепремиерка и министерка...

Габриел: Нема билатерален проблем меѓу Софија и Скопје

Габриел: Нема билатерален проблем меѓу Софија и Скопје

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) - Бугарската вицепремиерка и министерка з...

Блинкен телефонски разговараше со бугарската министерка Габриел

Блинкен телефонски разговараше со бугарската министерка Габриел

Вашингтон, 9 август 2023 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен остварил телефонски р...

Ангеловска-Бежоска ‒ Габриел: Поддршка од ЕИБ за спроведување на стратегијата за „зазеленување“ на финансискиот систем

Ангеловска-Бежоска ‒ Габриел: Поддршка од ЕИБ за спроведување на стратегијата за „зазеленување“ на финансискиот систем

Скопје, 27 јули 2023 (MIA) - Поддршка од Европската инвестициска банка (ЕИБ) за спроведување на стра...

Прва средба Османи-Габриел:  Се создаваат перспективи за поинтензивен политички дијалог меѓу Северма Македонија и Бугарија

Прва средба Османи-Габриел: Се создаваат перспективи за поинтензивен политички дијалог меѓу Северма Македонија и Бугарија

Скопје, 8 јули 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во рамки учеството...

Image

Остани поврзан