• среда, 19 јуни 2024
Ердоган во Багдад: Потпишаните договори се пресвртница во односите меѓу Турција и Ирак

Ердоган во Багдад: Потпишаните договори се пресвртница во односите меѓу Турција и Ирак

Багдад, 22 април 2024 (МИА) - Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган, по средбата во Багдад со...

Си му порача на Шолц дека Кина и Германија треба да бараат заеднички основи, без оглед на разликите

Си му порача на Шолц дека Кина и Германија треба да бараат заеднички основи, без оглед на разликите

Пекинг, 16 април 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска  изјави дека односите на...

Германскиот канцелар Олаф Шолц во посета на Романија

Германскиот канцелар Олаф Шолц во посета на Романија

Букурешт, 6 април 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ќе пристигне во посета на Рома...

Средба Дачиќ-Лавров во Москва: Билатералните односи меѓу Србија и Русија на високо ниво

Средба Дачиќ-Лавров во Москва: Билатералните односи меѓу Србија и Русија на високо ниво

Белград, 21 март 2024 (МИА) - Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денес...

Средба меѓу Ердоган и Бајден во Вилнус: Турција и САД почнуваат нова етапа во своите билатерални односи

Средба меѓу Ердоган и Бајден во Вилнус: Турција и САД почнуваат нова етапа во своите билатерални односи

Вилнус, 11 јули 2023 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Вилнус се сретна со...

Путин и предложи на Грузија зајакнување на односите со Русија

Путин и предложи на Грузија зајакнување на односите со Русија

Москва, 27 мај 2023 (МИА) - Една недела откако беа обновени комерцијалн...

Институт за демократија: Освен внесувањето на Бугарите во Уставот, има и други услови од Софија за комплетирање на меѓувладината конференција

Институт за демократија: Освен внесувањето на Бугарите во Уставот, има и други услови од Софија за комплетирање на меѓувладината конференција

Скопје, 11 мај 2023 (МИА) - Внесувањето на Бугарите во Уставот на...

Стефановска Сековска - Али: Австралија ја поддржува македонската заедница и нејзините проекти за зачувување на својот јазик и идентитет

Стефановска Сековска - Али: Австралија ја поддржува македонската заедница и нејзините проекти за зачувување на својот јазик и идентитет

Скопје, 17 ноември 2022 (МИА) - Амбасадорката Билјана Стефановска-Сековска заедно со македонскиот почес...

Image

Остани поврзан