• четврток, 16 мај 2024

Си му порача на Шолц дека Кина и Германија треба да бараат заеднички основи, без оглед на разликите

Си му порача на Шолц дека Кина и Германија треба да бараат заеднички основи, без оглед на разликите

Пекинг, 16 април 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска  изјави дека односите на Кина со Германија ќе продолжат цврсто да се развиваат, се додека двете страни меѓусебно се почитуваат и бараат заеднички јазик, и покрај разликите што постојат.

Си, на средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој е во тридневна посета на Кина, рече дека билатералните односи мора да се развиваат во секој аспект, од долгорочна и стратешка перспектива.

„Се додека двете страни се почитуваат меѓусебно, бараат заеднички јазик, додека одржуваат различни позиции за одредени прашања, комуницираат и учат едни од други, а притоа постигнуваат заемна корисна соработка, односите меѓу Кина и Германија ќе продолжат постепено да се развиваат“, му порача Си на Шолц.

Пред средбата, како што пренесува ДПА, Шолц соопшти дека ќе го предупреди Си да не дава воена поддршка за Русија. Кина се смета за најважен сојузник на Москва и е осомничена дека ја снабдува земјата со стоки што може да се користат и за цивилни и за воени цели, потенцијално зајакнувајќи ја Русија во нејзината тековна војна против Украина.

Шолц ја започна тридневната посета на Кина, втора на канцеларот откако ја презеде функцијата во 2021 година, со посета на Чонгкинг, најголемиот град во светот, по што следеше застанување во Шангај каде што се сретна со претставници од германските бизниси и Германската стопанска комора во странство, каде разговараше за проблемите со кои се соочуваат компаниите во Кина.

Германскиот канцелар е придружуван од десетина извршни директори, меѓу кои и шефовите на производителите на автомобили Мерцедес-Бенц и БМВ, како и на хемиската компанија БАСФ. Фолксваген, најголемиот европски производител на автомобили, овојпат не е застапен. ссм/

фото: ДПА

Остани поврзан