• среда, 19 јуни 2024
Шолц: Не сите студенти во Германија пушат канабис

Шолц: Не сите студенти во Германија пушат канабис

Шангај, 16 април 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера разговараше со кинеските студенти...

Си му порача на Шолц дека Кина и Германија треба да бараат заеднички основи, без оглед на разликите

Си му порача на Шолц дека Кина и Германија треба да бараат заеднички основи, без оглед на разликите

Пекинг, 16 април 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска  изјави дека односите на...

Шолц: Русија не е толку силна како што мислат луѓето сега

Шолц: Русија не е толку силна како што мислат луѓето сега

Берлин, 20 март 2024 (МИА) – Од воен аспект руската војна во Украина е „брутална“, оцени германскиот...

Шолц: Целосно да се истражи нападот во Полска пред да се донесат заклучоци

Шолц: Целосно да се истражи нападот во Полска пред да се донесат заклучоци

Нуса Дуа, 16 ноември 2022 (МИА) - Ракетниот напад во источниот дел на Полска, близу украинската граница...

Премиерот Ковачевски пречекан од германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин

Премиерот Ковачевски пречекан од германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин

Скопје, 3 ноември 2022 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски во Берлин беше пречекан од германскиот канц...

Шолц: Нападите со дронови знак на очај на Москва

Шолц: Нападите со дронови знак на очај на Москва

Берлин, 25 октомври 2022 (МИА) - Постојаните руски напади со дронови во Украина претставуваат знак на о...

Шолц: Убаво е да се види како сите ѝ помагаме на Украина, парично и со испорака на оружје

Шолц: Убаво е да се види како сите ѝ помагаме на Украина, парично и со испорака на оружје

Прага, 6 октомври 2022 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска предупреди дека самитот на 44-та...

Шолц: Ќе ѝ помагаме на Украина колку и да биде потребно, нејзината борба е и наша

Шолц: Ќе ѝ помагаме на Украина колку и да биде потребно, нејзината борба е и наша

Берлин, 16 септември 2022 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц вети дека Германија ќе ѝ помага на Укр...

Шолц: Не можам да кажам дека Путин сфатил дека згреши што ја почна оваа војна

Шолц: Не можам да кажам дека Путин сфатил дека згреши што ја почна оваа војна

Берлин, 15 септември 2022 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин останува на својот став за војната...

Шолц уверува дека државата ќе го спаси „Унипер“, еден од најголемите увозници на гас во Германија

Шолц уверува дека државата ќе го спаси „Унипер“, еден од најголемите увозници на гас во Германија

Берлин, 22 јули 2022 (МИА) - Државата ќе го спаси еден од најголемите увозници на гас во Германија, „Ун...

Додека „францускиот предлог“ чека на собраниска расправа, Берлин со порака: Сакаме Северна Македонија да стане членка на ЕУ

Додека „францускиот предлог“ чека на собраниска расправа, Берлин со порака: Сакаме Северна Македонија да стане членка на ЕУ

Скопје, 12 јули 2022 (МИА) - Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери најави пленарна седн...

Шолц: Ние сакаме Северна Македонија да стане членка на ЕУ

Шолц: Ние сакаме Северна Македонија да стане членка на ЕУ

Скопје, 11 јули 2022 (МИА) - Ние сакаме Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Сакам да бидам сосема...

Шолц: Путин е во можност да ја продолжи војната уште долго време

Шолц: Путин е во можност да ја продолжи војната уште долго време

Вашингтон, 4 јули 2022 (МИА) - Одлуката на рускиот претседател Владимир Путин, да изврши инвазија врз с...

Пендаровски и Шолц разговараа за ЕУ, НАТО, Западен Балкан, војната во Украина

Пендаровски и Шолц разговараа за ЕУ, НАТО, Западен Балкан, војната во Украина

Скопје, 29 јуни 2022 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Са...

Шолц бара да се сменат правилата на гласање во ЕУ

Шолц бара да се сменат правилата на гласање во ЕУ

Берлин, 23 јуни 2022 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе ги вложи сите напори за Укра...

Image

Остани поврзан