• понеделник, 17 јуни 2024
Сунак ги демантираше гласините за оставка од премиерската функција

Сунак ги демантираше гласините за оставка од премиерската функција

Лондон, 10 јуни 2024 (МИА) -  Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека „се разбира дека не ра...

Риши Сунак најави одржување на парламентарни избори во Велика Британија на 4 јули (ДПЛ)

Риши Сунак најави одржување на парламентарни избори во Велика Британија на 4 јули (ДПЛ)

Лондон, 22 мај 2024 (МИА) - Премиерот на Велика Британија Риши Сунак денеска разговараше со кралот Ч...

Планот на Сунак за испраќање на азиланти во Руанда и формално стана закон

Планот на Сунак за испраќање на азиланти во Руанда и формално стана закон

Лондон, 25 април 2024 (МИА) - Британскиот крал Чарлс даде согласност за законите кои се клучни за пл...

Сунак: Велика Британија ќе ја доведе својата одбранбена индустрија на воена основа

Сунак: Велика Британија ќе ја доведе својата одбранбена индустрија на воена основа

Варшава, 23 април 2024 (МИА) - Британскиот премиер Риши Сунак денеска за време на посетата на полски...

Сунак: Ништо нема да ни застане на патот за да се реализираат летовите за Руанда

Сунак: Ништо нема да ни застане на патот за да се реализираат летовите за Руанда

Лондон, 23 април 2024 (МИА) – Британскиот премиер Риши Сунак, по вчерашното усвојувањето на Законот...

Туск: Утрешната посета на Сунак и Столтенберг е со цел зајакнување на безбедносната позиција на Полска

Туск: Утрешната посета на Сунак и Столтенберг е со цел зајакнување на безбедносната позиција на Полска

Варшава, 22 април 2024 (МИА) - Утрешната посета на британскиот премиер Риши Сунак и генералниот секр...

Сунак бара Горниот дом на парламентот да престане да го блокира „Законот за Руанда“

Сунак бара Горниот дом на парламентот да престане да го блокира „Законот за Руанда“

Лондон, 22 април 2024 (МИА) – Британскиот премиер Риши Сунак денеска го повика Горниот дом на Парлам...

Сунак се соочува со бунт во неговата партија поради плановите да им се забрани на младите да пушат

Сунак се соочува со бунт во неговата партија поради плановите да им се забрани на младите да пушат

Лондон, 16 април 2024 (МИА) - Британскиот премиер Риши Сунак се соочува со нов бунт во неговата парт...

Сунак го осуди нападот на Иран врз Израел: Овие удари се закануваат да ги разгорат тензиите

Сунак го осуди нападот на Иран врз Израел: Овие удари се закануваат да ги разгорат тензиите

Лондон, 14 април 2024 (МИА) - Британскиот премиер Риши Сунак го осуди „непромислениот“ напад на Иран...

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Лондон, 11 април 2024 (МИА) – Иранските закани дека ќе изврши ракетен напад врз Израел се неприфатли...

Сунак: Војната во Газа мора да заврши

Сунак: Војната во Газа мора да заврши

Лондон, 7 април 2024 (МИА) - Обединетото Кралство е потресено од крвопролевањето во Газа и оваа стра...

Во првите три месеци во Велика Британија регистриран рекорден број на мигранти

Во првите три месеци во Велика Британија регистриран рекорден број на мигранти

Лондон, 27 март 2024 (МИА) – Од почетокот на годината до вчера во Велика Британија пристигнале 4.644...

Сунак: Важно е пролетва да почне депортацијата на мигрантите во Руанда

Сунак: Важно е пролетва да почне депортацијата на мигрантите во Руанда

Лондон, 18 март 2024 (МИА) - Британскиот премиер Риши Сунак денеска изјави дека очекува Обединетото...

 Сунак: Исламистите и екстремните десничари ја поткопуваат нашата демократија

 Сунак: Исламистите и екстремните десничари ја поткопуваат нашата демократија

Лондон, 2 март 2024 (МИА) - Исламистичките и десничарските екстремисти намерно ја поткопуваат мултие...

Сунак: „Владеењето на толпата“ ја заменува демократијата во Британија, ќе се преземат мерки

Сунак: „Владеењето на толпата“ ја заменува демократијата во Британија, ќе се преземат мерки

Лондон, 29 февруари 2024 (МИА) - Велика Британија запаѓа во „владеење на толпата“ и полицијата ќе ст...

Image

Остани поврзан