• среда, 17 јули 2024
Повторно отворен аеродромот во Нова Каледонија

Повторно отворен аеродромот во Нова Каледонија

Париз, 16 јуни 2024 (МИА) - Главниот аеродром на француската прекуморска територија Нова Каледонија...

Макрон: Нема сомнение дека Нова Каледонија е француска територија

Макрон: Нема сомнение дека Нова Каледонија е француска територија

Нумеа, 23 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска најави дека нема да дозвол...

Макрон ќе ја посети Нова Каледонија

Макрон ќе ја посети Нова Каледонија

Париз, 21 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон вечер ќе замине во посета на Нова...

Австралија и Нов Зеланд испраќаат авиони за евакуација на туристи од Нова Каледонија

Австралија и Нов Зеланд испраќаат авиони за евакуација на туристи од Нова Каледонија

Мелбурн, 21 мај 2024 (МИА) - Австралија и Нов Зеланд најавија дека ќе испратат владини авиони за да...

Во Нова Каледонија француската жандармерија изврши операција за враќање на контролата на патот до аеродромот

Во Нова Каледонија француската жандармерија изврши операција за враќање на контролата на патот до аеродромот

Нумеа, 19 мај 2024 (МИА) - Франција започна голема операција во која се вклучени повеќе од 600 жанда...

Баку: Франција да престане со неоснованите тврдења против Азербејџан

Баку: Франција да престане со неоснованите тврдења против Азербејџан

Баку, 18 мај 2024 (МИА) – Министерството за надворешни работи на Азербејџан вчера ги отфрли „навредл...

Атал: Ситуацијата во Нова Каледонија останува тензична

Атал: Ситуацијата во Нова Каледонија останува тензична

Париз, 16 мај 2024 (МИА) - Францускиот премиер Габриел Атал денеска изјави дека ситуацијата во Нова...

Франција го обвини Азербејџан за вмешаност во немирите на Нова Каледонија

Франција го обвини Азербејџан за вмешаност во немирите на Нова Каледонија

Париз, 16 мај 2024 (МИА) – Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин денеска го обвин...

Макрон свика кризен состанок за немирите во Нова Каледонија

Макрон свика кризен состанок за немирите во Нова Каледонија

Париз, 15 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска итно свика состанок на Сов...

Дарманин: Стотици, вклучително и полицајци повредени во немири во Нова Каледонија

Дарманин: Стотици, вклучително и полицајци повредени во немири во Нова Каледонија

Париз, 15 мај 2024 (МИА) - Стотици луѓе, вклучувајќи околу 100 полицајци и жандарми се повредени во...

Едно лице застрелано во немири во Нова Каледонија

Едно лице застрелано во немири во Нова Каледонија

Нумеа, 15 мај 2024 (МИА) - Во Нумеа, главниот град на француската прекуморска територија Нова Каледо...

Силен земјотрес регистриран во близина на Нова Каледонија

Силен земјотрес регистриран во близина на Нова Каледонија

Нумеја, 14 септември 2022...

Силен земјотрес регистриран на Нова Каледонија

Силен земјотрес регистриран на Нова Каледонија

Вашингтон, 31 март 2022 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 6.8 степени според Рихтаровата скала денеска...

Нова Каледонија во карантин поради првите случаи на Ковид-19

Нова Каледонија во карантин поради првите случаи на Ковид-19

Нумеа, 7 март 2021 (МИА) - Властите на француската прекуморска територија Нова Каледонија воведоа каран...

Image

Остани поврзан