• сабота, 25 мај 2024
Алексеј Навални постхумно ќе ја добие наградата за мир во Дрезден

Алексеј Навални постхумно ќе ја добие наградата за мир во Дрезден

Дрезден, 12 мај 2024 (МИА) - На познатиот руски опозиционер, Алексеј Навални денеска постхумно ќе му...

Волстрит џурнал: Според американските разузнавачи, Путин директно не стои зад убиството на Навални

Волстрит џурнал: Според американските разузнавачи, Путин директно не стои зад убиството на Навални

Вашингтон, 27 април 2024 (МИА) - Разузнавачките агенции во САД утврдиле дека рускиот претседател Вла...

Рускиот свештеник кој држеше опело за Навални отстранет од црквата на три години

Рускиот свештеник кој држеше опело за Навални отстранет од црквата на три години

Москва, 24 април 2024 (МИА) - Рускиот православен свештеник кој во март одржа комеморација во спомен...

Навални пред смртта напишал автобиографија

Навални пред смртта напишал автобиографија

Москва, 12 април 2024 (МИА) -  Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални пред смртта напиша...

Дрезденската награда за мир ќе му биде доделена на Навални

Дрезденската награда за мир ќе му биде доделена на Навални

Лајпциг, 4 април 2024 (МИА) - Овогодинешната Дрезденска награда за мир треба постхумно да му биде до...

Си-Ен-Ен: Хакери тврдат дека украле база на податоци за руски затвореници за да се одмаздат за смртта на Навални

Си-Ен-Ен: Хакери тврдат дека украле база на податоци за руски затвореници за да се одмаздат за смртта на Навални

Москва, 1 април 2024 (МИА) - Група хакери против Кремљ добила пристап до компјутерската мрежа управу...

ЕУ воведе санкции кон руски физички и правни лица поради смртта на Навални 

ЕУ воведе санкции кон руски физички и правни лица поради смртта на Навални 

Брисел, 22 март 2024 (МИА) - Советот на ЕУ во рамки на Глобалниот режим на Европската Унија за санкц...

Рускиот суд ја отфрли тужбата на мајката на Навални дека тој не добил медицинска нега

Рускиот суд ја отфрли тужбата на мајката на Навални дека тој не добил медицинска нега

Москва, 22 март 2024 (МИА) – Судот во Русија денеска ја отфрли тужбата поднесена од мајката на почин...

Навални: Судот ја одби тужбата против затворот за да не се обелоденат околностите за смртта на Алексеј

Навални: Судот ја одби тужбата против затворот за да не се обелоденат околностите за смртта на Алексеј

Москва, 21 март 2024 (МИА) - Јулија Навални, сопругата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални,...

Министрите на ЕУ договорија нови санкции кон Русија поради смртта на Навални

Министрите на ЕУ договорија нови санкции кон Русија поради смртта на Навални

Брисел, 18 март 2024 (МИА) – Шефовите на дипломатиите на земјите членки на Европската унија денеска...

Според Трамп, Путин „веројатно“ е вмешан во смртта на Алексеј Навални

Според Трамп, Путин „веројатно“ е вмешан во смртта на Алексеј Навални

Вашингтон, 18 март 2024 (МИА) - Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека рускиот...

Путин: Навални требаше да биде ослободен во размената на затвореници со Западот

Путин: Навални требаше да биде ослободен во размената на затвореници со Западот

Москва, 18 март 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин на синоќешната прес-конференција во...

Саакашвили со порака до конгресот на ЕПП: Путин ме сака мртов како Навални

Саакашвили со порака до конгресот на ЕПП: Путин ме сака мртов како Навални

Тбилиси, 6 март 2024 (МИА) - Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили испрати порака прочи...

Московјани и денеска во долг ред пред гробот му одаваат почит на Навални

Московјани и денеска во долг ред пред гробот му одаваат почит на Навални

Москва, 3 март 2024 (МИА) - Гробот на Алексеј Навални во Москва и денеска беше покриен со цвеќе, а н...

Русите и денеска се собираат на гробот на Навални

Русите и денеска се собираат на гробот на Навални

Москва, 2 март 2024 (МИА) - Еден ден по погребот на најпознатиот руски опозиционер и активист,  ...

Image

Остани поврзан