• четврток, 13 јуни 2024
МИА Најави - МКД

МИА Најави - МКД

11 мај 2024  Скопје - Државната изборна к...

Ирачката Влада бара мисијата на ОН во таа држава да заврши во 2025 година

Ирачката Влада бара мисијата на ОН во таа држава да заврши во 2025 година

Багдад, 10 мај 2024 (МИА)  - Владата на Ирак поднесе барање до ОН да ја прекинат тамошната миси...

САД ќе инвестираат милиони долари да се спречи ширењето на птичјиот грип кај стоката и луѓето

САД ќе инвестираат милиони долари да се спречи ширењето на птичјиот грип кај стоката и луѓето

  Вашингтон, 10 мај 2024 (МИА) Американската сојузна влада планира да потроши милиони д...

Муцунски: Утре почнуваат разговорите за соработка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“

Муцунски: Утре почнуваат разговорите за соработка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски вечерва најави дека утре с...

Белата куќа  „загрижена“ за Рафа, но се уште не гледа „голема“ израелска операција

Белата куќа „загрижена“ за Рафа, но се уште не гледа „голема“ израелска операција

Вашингтон, 10 мај 2024 (МИА) - САД повторно изразија загриженост  за израелскиот напад врз Рафа...

ДИК: Досега поднесени 17 приговори за резултатите од парламентарните, за претседателските нема

ДИК: Досега поднесени 17 приговори за резултатите од парламентарните, за претседателските нема

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - До Државната изборна комисија (ДИК) до овој момент пристигнати се 17 при...

Белгија обезбеди помош од 9 милиони евра за санирање на оштетената енергетска инфраструктура на Украина

Белгија обезбеди помош од 9 милиони евра за санирање на оштетената енергетска инфраструктура на Украина

Брисел, 10 мај 2024 (МИА)  - Белгија ќе додели дополнителна помош од девет милиони евра за да п...

Претседателството на ДУИ почна состаноци за позиционирање по изборите

Претседателството на ДУИ почна состаноци за позиционирање по изборите

Тетово, 10 мај 2024 (МИА) - Демократската унија за интеграција (ДУИ) во...

Кошаркарките на Баскет кам 2011 ќе ја бранат титулата против Вардар

Кошаркарките на Баскет кам 2011 ќе ја бранат титулата против Вардар

  Македонска Каменица, 10 мај 2024 (МИА) – Кошаркарките на Баскет кам 2011 ќе ја бранат...

Секој петти млад човек  не мисли дека изборите во Велика Британија се фер и демократски

Секој петти млад човек не мисли дека изборите во Велика Британија се фер и демократски

Лондон, 10 мај 2024 (МИА)  - Секој петти млад гласач во Велика Британија не се согласува дека и...

Бразил без Нејмар, Ришарлисон и Касемиро на Копа Америка

Бразил без Нејмар, Ришарлисон и Касемиро на Копа Америка

  Рио де Женеиро, 10 мај 2024 (МИА) – Селекторот на бразилската фудбалска репрезентациј...

Волстрит џурнал: САД ќе ги зголемат тарифите за кинеските електрични возила

Волстрит џурнал: САД ќе ги зголемат тарифите за кинеските електрични возила

Вашингтон, 10 мај 2024 (МИА)  - САД планираат да ги зголемат тарифите за кинеските производи за...

Гнабри неизвесен за ЕУРО2024 поради повреда на тетивата

Гнабри неизвесен за ЕУРО2024 поради повреда на тетивата

Минхен, 10 мај 2024 (МИА) – Напаѓачот на минхенски Баерн и на германската репрезентација, Серж Г...

Палестинските власти велат дека гласањето во ОН покажува дека „Палестина заслужува полноправно членство“

Палестинските власти велат дека гласањето во ОН покажува дека „Палестина заслужува полноправно членство“

Рафа, 10 мај 2024 (МИА)  - Палестинското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека...

Шпанска екстремно левичарска партија повикува на бојкот на Израел на Евровизија, Франција и Германија се против каков било бојкот

Шпанска екстремно левичарска партија повикува на бојкот на Израел на Евровизија, Франција и Германија се против каков било бојкот

Мадрид, 10 мај 2024 (МИА)  - Екстремно левичарската партија Сумар, членка на шпанската коалицис...

Image

Остани поврзан