• сабота, 15 јуни 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД 27 март 2024 Скопје – Претседателот...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

27 март 2024 Париз - Комитетот на Парламентарното собрание на Советот на Ев...

Фајненшл тајмс: Русија започна да испорачува нафта на Северна Кореја и покрај санкциите на ОН

Фајненшл тајмс: Русија започна да испорачува нафта на Северна Кореја и покрај санкциите на ОН

Вашингтон, 26 март 2024 (МИА) - Русија започнала директни испораки на нафта на Северна Кореја и покр...

Во Делчево отворена изложба на слики од 31-та меѓународна Лесновска ликовна колонија

Во Делчево отворена изложба на слики од 31-та меѓународна Лесновска ликовна колонија

Делчево, 26 март 2024 (МИА) - Во фоајето на Спомен дом АСНОМ во Делчево вечерва беше отворена изложб...

Инцидент во Љубљана: Навивач сакал да го удри Роналдо!

Инцидент во Љубљана: Навивач сакал да го удри Роналдо!

Љубљана, 26 март 2024 (МИА) - Португалската фудбалска репрезентација вечерва во Љубљана од 20 часот...

Кенија: Стотици следбеници на секта биле наведени на самоубиство

Кенија: Стотици следбеници на секта биле наведени на самоубиство

Најроби, 26 март 2024 (МИА) - Неколку ожалостени семејства денеска ја напуштија болничката мртовечни...

Врнежи од снег на Попова Шапка, Стража и Маврово

Врнежи од снег на Попова Шапка, Стража и Маврово

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на Попова Шапка и на...

Финализираната првата фаза од набавката на лесни оклопни возила за Армијата, донација на САД

Финализираната првата фаза од набавката на лесни оклопни возила за Армијата, донација на САД

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - На предлог на Министерството за одбрана, Владата на денешната 12. седни...

Историски: Грузија ќе игра на ЕП 2024 по триумфот над Грција

Историски: Грузија ќе игра на ЕП 2024 по триумфот над Грција

Тбилиси, 26 март 2024 (МИА) - Репрезентацијата на Грузија за прв пат во својата историја ќе игра на...

Владата усвои Информација од МЗШВ за законски основ за никотински вреќички

Владата усвои Информација од МЗШВ за законски основ за никотински вреќички

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - Министерството за здравство треба да изработи анализа со којашто ќе се...

Одлуки од 12. седница на Владата

Одлуки од 12. седница на Владата

26 март 2024  Од 12. Владина седница: Реформска агенда за Планот за раст од Европската комисија; Одлука...

Израел потврди дека заменик командант на Хамас е убиен во израелски напад

Израел потврди дека заменик командант на Хамас е убиен во израелски напад

Тел Авив, 26 март 2024 (МИА) - Заменик воениот командант на „Хамас“ Марван Иса е убиен во израелски...

Одобрени дигитални иновациски хабови за настапување на повикот во рамки на Дигитална Европа

Одобрени дигитални иновациски хабови за настапување на повикот во рамки на Дигитална Европа

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - Владата, на предлог на Министерството за информатичко општество и админ...

Шефицата на германската дипломатија инсистира на непречена хуманитарна помош за Палестинците во Газа

Шефицата на германската дипломатија инсистира на непречена хуманитарна помош за Палестинците во Газа

Тел Авив, 26 март 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска по...

Влада: Одлука за кадровското решение во ЦУК на наредната седница

Влада: Одлука за кадровското решение во ЦУК на наредната седница

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - Владата одлучи на следната седница да се донесе одлука во врска со кадр...

Image

Остани поврзан