• понеделник, 22 април 2024
ЕУ го отвори повикот за толкувачи со македонски јазик

ЕУ го отвори повикот за толкувачи со македонски јазик

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Преведувачките служби на ЕУ го отворија повикот за толкувачи со мак...

Џафери: Не е противуставно да бидам премиер

Џафери: Не е противуставно да бидам премиер

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Нема ништо противуставно во тоа ДУИ да ја предводи функцијата преми...

Битиќи: Следната влада на СДСМ ќе ја доведе државата до прагот на членство во ЕУ

Битиќи: Следната влада на СДСМ ќе ја доведе државата до прагот на членство во ЕУ

Скопје, 11 декември 2023  Ние сме докажале дека имаме коалициски капациет, ние ќе го пр...

Пендаровски: Нема да го потпишам Законот за игри на среќа, доколку се злоупотребува европското знаменце

Пендаровски: Нема да го потпишам Законот за игри на среќа, доколку се злоупотребува европското знаменце

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Во вечерашното интервју за емисијата „360 степени“ на Националниот...

Седница на Извршниот одбор на ЛДП: Партијата се приклучува кон Европската коалиција

Седница на Извршниот одбор на ЛДП: Партијата се приклучува кон Европската коалиција

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Извршниот одбор на Либерално-Демократската партија (ЛДП) вечерва до...

Приведен малолетник кај кого е пронајдена марихуана

Приведен малолетник кај кого е пронајдена марихуана

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

12 декември 2023  Скопје - Претседателот на Собранието, Талат Џафериќе...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Пендаровски за „360 степени“

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Пендаровски за „360 степени“

Скопје, 11 декември 2023  Уште едно интервју на Пендаровски, уште една политичка анализ...

Негласањето на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени е во суштина антиевропско однесување, вели Пендаровски

Негласањето на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени е во суштина антиевропско однесување, вели Пендаровски

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски во интервју за емисијата „360 степе...

Собранието ја изгласа одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите

Собранието ја изгласа одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Собранието вечерва во рамки на 136. седница со 71 глас „за“ и еден...

Галант: Израел нема намера трајно да остане во Појасот Газа

Галант: Израел нема намера трајно да остане во Појасот Газа

Ерусалим, 11 декември 2023 (МИА) – Немаме намера трајно да останеме во Појасот Газа и подготвени сме...

Завршна трибина „Ние сме Европа“ во Куманово: Граѓаните сакаат земјава да стане членка на ЕУ

Завршна трибина „Ние сме Европа“ во Куманово: Граѓаните сакаат земјава да стане членка на ЕУ

Куманово, 11 декември 2023 (МИА) - Граѓаните сакаат земјава да стане членка на ЕУ, да живее европски...

Остин му порача на Зеленски: „Мора да се одржи зборот на Америка“

Остин му порача на Зеленски: „Мора да се одржи зборот на Америка“

Вашингтон, 11 декември 2023 (МИА) – Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин ја потврди посветен...

Пендаровски: Шансите да се кандидирам за втор мандат денеска се поголеми отколку да не се кандидирам

Пендаровски: Шансите да се кандидирам за втор мандат денеска се поголеми отколку да не се кандидирам

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се уште не донел одлу...

Гут-Бехрами и Одермат спортисти на годината во Швајцарија

Гут-Бехрами и Одермат спортисти на годината во Швајцарија

Берн, 11 декември 2023 (МИА) – Скијачите Лара Гут – Бехрами, во женска и Марко Одермат во машка конк...

Image

Остани поврзан