• вторник, 20 февруари 2024
САД: Газа мора да остане палестинска земја

САД: Газа мора да остане палестинска земја

Вашингтон, 1 декември 2023 (МИА) – Газа мора да остане палестинска земја, изјави денеска портпаролот...

Повеќе од 30 лица останаа заробени во Замбија по уривање на рудник

Повеќе од 30 лица останаа заробени во Замбија по уривање на рудник

Лусака, 1 декември 2023 (МИА) – Повеќе од 30 луѓе останаа заробени при уривање на рудник во Замбија,...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

2  декември 2023 Маке...

Моди: Мајката Земја бара од нас да ја заштитиме нејзината иднина

Моди: Мајката Земја бара од нас да ја заштитиме нејзината иднина

Дубаи, 1 декември 2023 (МИА) – На земјите во развој им треба фер дел од буџетот за јаглерод, истакна...

Во Њујорк 15 синагоги добиле лажни закани за бомби

Во Њујорк 15 синагоги добиле лажни закани за бомби

Њујорк, 1 декември 2023 (МИА) – Најмалку 15 синагоги во Њујорк денеска добиле закани за бомби кои се...

Зеленски вети реформа на регрутирањето за украинската војска

Зеленски вети реформа на регрутирањето за украинската војска

Киев, 1 декември 2023 (МИА) – Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вечерашното видео обраѓа...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

2 Декември 2023 Меѓународен ден на укинување на ропството Париз – С...

Епидемијата на голема кашлица во Хрватска зема замав

Епидемијата на голема кашлица во Хрватска зема замав

Загреб, 1 декември 2023 (МИА) – Во Хрватска се зголемува бројот на заболени од голема кашлица, а ден...

Ковачевски: Со ефикасен даночен систем и позитивни политики ја обезбедуваме финансиската стабилност на државата

Ковачевски: Со ефикасен даночен систем и позитивни политики ја обезбедуваме финансиската стабилност на државата

Скопје, 1 декември 2023 (МИА) -  Со ефикасен даночен систем и позитивни политики ја обезбедувам...

Да Силва на КОП28: Немаме две планети Земји

Да Силва на КОП28: Немаме две планети Земји

Дубаи, 1 декември 2023 (МИА) – Ние немаме две планети Земји, рече бразилскиот претседател Луис Инаси...

Шефот на ОН предупредува на климатска „болест“ на најголемиот КОП настан досега

Шефот на ОН предупредува на климатска „болест“ на најголемиот КОП настан досега

Дубаи, 1 декември 2023 (МИА) – Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска на климатската кон...

Герапетритис ги информираше грчките партии за претстојниот Висок совет за соработка меѓу Грција и Турција

Герапетритис ги информираше грчките партии за претстојниот Висок совет за соработка меѓу Грција и Турција

Атина, 1 декември 2023 (МИА) – Во пресрет на Високиот совет за соработка меѓу Грција и Турција што с...

Костадиновска-Стојчевска: Ја усогласуваме законската регулатива, за подобра заштита на културното наследство

Костадиновска-Стојчевска: Ја усогласуваме законската регулатива, за подобра заштита на културното наследство

Скопје, 1 декември 2023 (МИА) - Поврзаноста на архитектурата, планирањето и културното наследство ка...

Путин со декрет ги зголеми руските вооружени сили за 15 отсто

Путин со декрет ги зголеми руските вооружени сили за 15 отсто

Москва, 1 декември 2023 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин нареди зголемување на бројот на р...

Блинкен: САД се фокусирани и на планот за „денот утре“ во Појасот Газа

Блинкен: САД се фокусирани и на планот за „денот утре“ во Појасот Газа

Дубаи, 1 декември 2023 (МИА)  - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен најави дека САД,...

Image

Остани поврзан