• понеделник, 17 јуни 2024
Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Софија, 11 јуни 2024 (МИА/БТА) - И покрај политичката нестабилност, економијата продолжува да расте....

Конференција за обновата на Украина: Зеленски бара и инвестиции во енеретскиот сектор и оружје

Конференција за обновата на Украина: Зеленски бара и инвестиции во енеретскиот сектор и оружје

Берлин, 11 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Берлин, на почето...

Град Скопје продолжува со инвестиции за подобрување и развој на локалната велосипедска инфраструктура

Град Скопје продолжува со инвестиции за подобрување и развој на локалната велосипедска инфраструктура

Скопје, 6 јуни 2024 Градот Скопје продолжува со системските решенија во инвестиции за подобр...

Болат: Се надеваме дека турските инвестиции ќе продолжат да даваат голем придонес за македонската и турската економија

Болат: Се надеваме дека турските инвестиции ќе продолжат да даваат голем придонес за македонската и турската економија

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - Делегација на Стопанската комора на Македонија - Турција (МАТТО) викендо...

Грџалиу: Трансферот на инвестиции и капитал од Косово во земјите од регионот е загрижувачки

Грџалиу: Трансферот на инвестиции и капитал од Косово во земјите од регионот е загрижувачки

Приштина, 13 мај 2024 (МИА) - Поранешниот претседател на Стопанската комора на Косово, Сафет Грџалиу...

Сајкоски од Ростуше: Со програмата „Платформа 1198“ се обврзуваме на инвестиции во патната инфраструктура, повисоки плати и пензии

Сајкоски од Ростуше: Со програмата „Платформа 1198“ се обврзуваме на инвестиции во патната инфраструктура, повисоки плати и пензии

Ростуше, 2 мај 2024 ( МИА) - Идната влада во Република Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ на чело...

Ристовски: Капиталните инвестиции од 700 милиони евра стануваат партнер со народот и бизнисите

Ристовски: Капиталните инвестиции од 700 милиони евра стануваат партнер со народот и бизнисите

Скопје, 2 мај 2024  Почитуван...

„Алкалоид“: Рекордни консолидирани продажби од 79,9 милиони евра

„Алкалоид“: Рекордни консолидирани продажби од 79,9 милиони евра

Скопје, 29 април 2024 АЛКАЛОИД со рекордни консолидирани продажби од 79,9 милиони евра, раст...

Српскиот министер за финансии Мали тврди дека државата од 2020 година привлекла 15,9 милијарди евра странски инвестиции

Српскиот министер за финансии Мали тврди дека државата од 2020 година привлекла 15,9 милијарди евра странски инвестиции

Белград, 26 април 2024 (МИА) - Од 2020 година Србија кумулативно привлече 15,9 милијарди евра директ...

Студентите кои протестираат во кампусите низ САД бараат  универзитетите да ги намалат инвестициите за поддршка на Израел

Студентите кои протестираат во кампусите низ САД бараат универзитетите да ги намалат инвестициите за поддршка на Израел

26 април 2024  Yahoo News/AP Студентите на се поголем број аме...

Фон дер Лајен: Европа ќе остане глобално срце на индустријата и иновациите 

Фон дер Лајен: Европа ќе остане глобално срце на индустријата и иновациите 

Брисел, 23 април 2024 (МИА) - Од последните европски избори во 2019 година, ЕУ се соочи со две кризи...

Николовски: Над 210 милиони евра на располагање за инвестиции преку ИПАРД 3 во следните четири години

Николовски: Над 210 милиони евра на располагање за инвестиции преку ИПАРД 3 во следните четири години

Велес, 22 април 2024 (МИА) - Нема откажување од европско земјоделство дома, лидери сме во реализациј...

Лидерите на ЕУ се заложија за поголема продуктивност и одржлив и инклузивен раст во цела Европа 

Лидерите на ЕУ се заложија за поголема продуктивност и одржлив и инклузивен раст во цела Европа 

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Европската Унија е посветена да дејствува решително за да обезбеди дол...

„Амазон“ најави намалувања на трошоците и понатамошно вложување во вештачката интелигенција

„Амазон“ најави намалувања на трошоците и понатамошно вложување во вештачката интелигенција

Сиетл, 12 април 2024 (МИА) – Извршниот директор на „Амазон“, Енди Џеси преку писмо ги извести акцион...

Педесет милиони денари за капитални проекти ќе инвестира годинава Општина Зрновци

Педесет милиони денари за капитални проекти ќе инвестира годинава Општина Зрновци

Кочани, 21 март 2024 (МИА) – За реализација на капитални градежни актив...

Image

Остани поврзан