• недела, 14 јули 2024
На 28 мај закажана конститутивната седница на Собранието

На 28 мај закажана конститутивната седница на Собранието

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Конститутивната седница на Собранието е закажана за следниот вторни...

Изјава на претседателот на Собранието Јован Митрески

Изјава на претседателот на Собранието Јован Митрески

Струга, 8 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Јован Митреск...

Средба на Митрески со францускиот амбасадор Бомгартнер

Средба на Митрески со францускиот амбасадор Бомгартнер

Скопје, 29 март 2024 (МИА) - Францускиот амбасадор во земјава Сирил Бомгартнер денеска ќе биде во по...

Митрески: Ќе предложиме измени на Законот за високото образование за регулирање на коефициентот за плата во јавните високообразовни установи

Митрески: Ќе предложиме измени на Законот за високото образование за регулирање на коефициентот за плата во јавните високообразовни установи

Скопје, 4 март 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието, Јован Митрески на денешната редовна понедел...

Средби на претседателот на Собранието во рамки на посетата на Украина

Средби на претседателот на Собранието во рамки на посетата на Украина

Скопје, 25 февруари 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието Јован Митрески, кој престојуваше во Укр...

Митрески од Врховната рада на Украина: Како и досега низ историјата, демократските вредности ќе ја победат агресијата

Митрески од Врховната рада на Украина: Како и досега низ историјата, демократските вредности ќе ја победат агресијата

Скопје, 24 февруари 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Јован М...

Претседателот на Собранието попладне во 17 часот ќе ги распише претседателските и парламентарните избори 2024

Претседателот на Собранието попладне во 17 часот ќе ги распише претседателските и парламентарните избори 2024

Скопје, 14 февруари 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието Јован Митрески денеска попладне во 17 ч...

Закажана пленарна седница за измените на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата со скратена постапка

Закажана пленарна седница за измените на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата со скратена постапка

Скопје, 12 февруари 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието, Јован Митрески за попладнево закажа пл...

Митрески за празното место во ДИК: Се надевам дека ќе се избере членот, не сакам да оставиме дамка на изборниот процес

Митрески за празното место во ДИК: Се надевам дека ќе се избере членот, не сакам да оставиме дамка на изборниот процес

Скопје, 5 февруари 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието, Јован Митрески за пополнувањето на испр...

Митрески: Претседателските избори ќе ги распишам на 14 февруари, планирам на ист ден и парламентарните

Митрески: Претседателските избори ќе ги распишам на 14 февруари, планирам на ист ден и парламентарните

Скопје, 5 јануари 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието, Јован Митре...

Митрески: Да разговараме за двата предлога за член на ДИК и да се обезбеди консензус за двотретинско мнозинство

Митрески: Да разговараме за двата предлога за член на ДИК и да се обезбеди консензус за двотретинско мнозинство

Скопје, 31 јануари 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието Јован Митрески, кој беше досегашен коорд...

Прва редовна координација во Собранието на новиот спикер Митрески, нова седница закажана на 7 февруари

Прва редовна координација во Собранието на новиот спикер Митрески, нова седница закажана на 7 февруари

Скопје, 29 јануари 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован М...

До Собранието треба да биде доставен составот и програмата на техничката влада

До Собранието треба да биде доставен составот и програмата на техничката влада

Скопје, 27 јануари 2024 (МИА) – Мандатарот на идната техничка влада, Талат Џафери денеска се очекува...

Митрески ја презеде функцијата претседател на Собранието

Митрески ја презеде функцијата претседател на Собранието

Скопје, 26 јануари 2024 (МИА) – Во Собранието попладнево се изврши примопредавањето на функцијата пр...

Митрески: Интенцијата е да има функционално Собрание, без разлика кој ќе биде власт, а кој опозиција

Митрески: Интенцијата е да има функционално Собрание, без разлика кој ќе биде власт, а кој опозиција

Скопје, 8 ноември 2022 (МИА) - Потврдувам дека во СДСМ постои и секогаш ќе постои волја за изработка на...

Image

Остани поврзан