• недела, 26 мај 2024
Мисијата на ОБСЕ во Приштина е загрижена за акциите на косовската полиција во ограноците на Поштанска Штединица

Мисијата на ОБСЕ во Приштина е загрижена за акциите на косовската полиција во ограноците на Поштанска Штединица

Приштина, 21 мај 2024 (МИА) - Мисијата на ОБСЕ во Приштина денеска соопшти дека е загрижена за дејст...

Самхарадзе: Ќе се трудиме да забележиме дали гласањето се одвива согласно стандардите на ОБСЕ

Самхарадзе: Ќе се трудиме да забележиме дали гласањето се одвива согласно стандардите на ОБСЕ

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - Во текот на набљудувањето ќе се трудиме да забележиме дали гласањето се о...

ОБСЕ/ОДИХР со позитивна оценка за изборниот ден,  процедурите за гласање се почитувале во голема мера

ОБСЕ/ОДИХР со позитивна оценка за изборниот ден, процедурите за гласање се почитувале во голема мера

Скопје, 25 април 2024 (МИА) - Првиот круг од претседателските избори беше конкурентен и гласачите мо...

Украина апелира ОБСЕ да ја прекине соработката со Русија

Украина апелира ОБСЕ да ја прекине соработката со Русија

Киев, 11 април 2024 (МИА) - Украина бара Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) д...

Претседавачот со ОБСЕ, Борг во посета на Србија

Претседавачот со ОБСЕ, Борг во посета на Србија

Виена, 9 април 2024 (МИА) – Претседавачот со ОБСЕ, министер за надворешни и европски работи и тргови...

Втор отворен повик за предлози за фондот за интегрирано образование

Втор отворен повик за предлози за фондот за интегрирано образование

Скопје, 2 април 2024 (МИА) - Министерството за образование и наука и Ми...

Годишна судиска конференција „Квалитетно правораздавање - Предуслов за обнова на јавната доверба“ (во живо)

Годишна судиска конференција „Квалитетно правораздавање - Предуслов за обнова на јавната доверба“ (во живо)

Скопје, 2 април 2024 (МИА) - Здружението на судиите на Република Северна Македонија со поддршка на М...

Средба на Пендаровски со шефицата на Набљудувачката мисија за изборите на ОБСЕ/ОДИХР Џилиан Стирк

Средба на Пендаровски со шефицата на Набљудувачката мисија за изборите на ОБСЕ/ОДИХР Џилиан Стирк

Скопје, 1 април 2024 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Џилиан Стирк, шеф на М...

Ескобар ќе разговара за изборите во Северна Македонија со ОБСЕ/ОДИХР

Ескобар ќе разговара за изборите во Северна Македонија со ОБСЕ/ОДИХР

Вашингтон, 11 марта 2024 (МИА) - Специјалниот претставник на Стејт депа...

Османи: ОБСЕ да продолжи да ја разоткрива Русија и да ја осудува нејзината незаконска и неоправдана агресија

Османи: ОБСЕ да продолжи да ја разоткрива Русија и да ја осудува нејзината незаконска и неоправдана агресија

Скопје, 24 февруари 2024 (МИА) - Војната во Украина мора да престане, таа го поткопува меѓународниот...

Уставниот суд потпиша Меморандум за разбирање со Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Уставниот суд потпиша Меморандум за разбирање со Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Скопје, 21 февруари 2024 (МИА) - Уставниот суд и Мисијата на ОБСЕ во Скопје склучија Меморандум за р...

Средба Тошковски - Вал: Целта на МВР е спроведување на фер и демократски изборен процес

Средба Тошковски - Вал: Целта на МВР е спроведување на фер и демократски изборен процес

Скопје, 8 февруари 2024 (МИА) - Целта на Министерството за внатрешни работи е законито и професионал...

ОБСЕ има сериозни резерви за изборите во Азербејџан

ОБСЕ има сериозни резерви за изборите во Азербејџан

Баку, 8 февруари 2024 (МИА) - Набљудувачите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (О...

Андоновски и Јанушев на средба со претставници на ОБСЕ: Најголема обврска ни е заштита на волјата на граѓаните од злоупотреби и навремена превенција на можни нерегуларности

Андоновски и Јанушев на средба со претставници на ОБСЕ: Најголема обврска ни е заштита на волјата на граѓаните од злоупотреби и навремена превенција н...

Скопје, 1 февруари 2024 Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Стефан Андоновски и членот на...

Поддршка од ОБСЕ за спроведување на Националната стратегија за развој на интеркултурализмот и општествената кохезија 2024-2026

Поддршка од ОБСЕ за спроведување на Националната стратегија за развој на интеркултурализмот и општествената кохезија 2024-2026

Скопје, 30 јануари 2024 (МИА) - На покана на Канцеларијата на високиот комесар за национални малцинс...

Image

Остани поврзан