• недела, 26 мај 2024
Македонците внесуваат 2,4 пати повеќе сол од препорачаното

Македонците внесуваат 2,4 пати повеќе сол од препорачаното

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Во Северна Македонија се внесува 2,4 пати повеќе сол од максималниот пре...

Лебот нема да поскапи следните два месеца, компаниите се жалат на проблеми со ликвидноста и со одлив на кадри

Лебот нема да поскапи следните два месеца, компаниите се жалат на проблеми со ликвидноста и со одлив на кадри

Скопје, 7 мај 2024 (МИА) - Има промени во цените на житото на светските берзи, но засега, барем најм...

Цената на лебот засега е стабилна и нема да се менува, велат од Агро-бизнис комората при ССК

Цената на лебот засега е стабилна и нема да се менува, велат од Агро-бизнис комората при ССК

Скопје, 23 април 2024 (МИА) - Неизвесно е што ќе се случува со војната во Украина и на Блискиот Исто...

Намирници што треба да се избегнуваат во борбата со висок притисок

Намирници што треба да се избегнуваат во борбата со висок притисок

Загреб, 22 февруари 2024 (МИА) - Во борбата со висок крвен притисок, т.е. хипертензија, еден од најв...

Николовски:  Мелничарите потврдија дека се шпекулации информациите за поскапувањето на лебот, идната недела седница на Потсекторската група

Николовски: Мелничарите потврдија дека се шпекулации информациите за поскапувањето на лебот, идната недела седница на Потсекторската група

Скопје, 25 август 2023 (МИА) - Мелничарите потврдија дека се шпекулации информациите во јавноста за...

Лебот нема да поскапи, ова е само шпекулација, тврдат мелничарите

Лебот нема да поскапи, ова е само шпекулација, тврдат мелничарите

Скопје, 23 август 2023 (МИА) - Цената на лебот во однос на брашното ќе нема никакви поместувања, осв...

Николовски: Мелничарите да ги кажат аргументите за поскапувањето на лебот, купија суровина за 11, а не за 20 денари

Николовски: Мелничарите да ги кажат аргументите за поскапувањето на лебот, купија суровина за 11, а не за 20 денари

Скопје, 22 август 2023 (МИА) - Цените на житото годинава се преполовени. Мелничарите се снабдија со...

Бесими: Белиот леб е 33 денари, во време на криза да не се шпекулира со поскапувања

Бесими: Белиот леб е 33 денари, во време на криза да не се шпекулира со поскапувања

Скопје, 22 август 2023 (МИА) - Во време на криза не треба шпекулативно да се зголемуваат цените. Вла...

Тестенините од утре поевтинуваат за 15, млечните производи за 10 отсто

Тестенините од утре поевтинуваат за 15, млечните производи за 10 отсто

Скопје, 15 март 2023 (МИА) - Тестенините од утре треба да поевтинат за 15 отсто, а млечните производ...

Бектеши: Четири до пет компании се здружени и утврдуваат цени по кои дистрибуираат и продаваат леб во Скопје

Бектеши: Четири до пет компании се здружени и утврдуваат цени по кои дистрибуираат и продаваат леб во Скопје

Скопје, 12 март 2023 (МИА) - Во Градот Скопје во делот на производство на леб, четири, максимум пет...

ДПИ: Извршени над 250 контроли за лебот, издадени шест прекршочни налози вредени над 960 000 денари

ДПИ: Извршени над 250 контроли за лебот, издадени шест прекршочни налози вредени над 960 000 денари

 Скопје, 6 март 2023 (МИА) - Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во саботата изврши над 250 над...

Трговците на мало не уценуваат, велат пекарите и бараат Владата да испрати инспекции на терен

Трговците на мало не уценуваат, велат пекарите и бараат Владата да испрати инспекции на терен

Скопје, 3 март 2023 (МИА) - Пекарската индустрија попладнево соопшти...

Пекарите ќе испорачуваат леб и за 33 денари, Владата размислува за замрзнување на цените и на други производи

Пекарите ќе испорачуваат леб и за 33 денари, Владата размислува за замрзнување на цените и на други производи

Скопје, 4 март 2023 (МИА) - Пекарската индустрија најави дека од денеска ќе почне да испорачува бел...

Димитриевски за МИА: Да се преиспита замрзнувањето на цената на лебот

Димитриевски за МИА: Да се преиспита замрзнувањето на цената на лебот

Скопје, 3 март 2023 (МИА) - Замрзнувањето на цената на лебот е „популарна“ мерка, но не е добра...

Мицкоски: Граѓаните треба да добијат леб по најниска можна цена

Мицкоски: Граѓаните треба да добијат леб по најниска можна цена

Скопје, 3 март 2023 (МИА) - Граѓаните тре...

Image

Остани поврзан