• петок, 14 јуни 2024
Европското фудбалско првенство во Германија едвај ќе влијае на економскиот раст, велат економистите

Европското фудбалско првенство во Германија едвај ќе влијае на економскиот раст, велат економистите

Минхен, 14 јуни 2024 (МИА) - Европското првенство во фудбал 2024., чиј домаќин е Германија, многу ма...

Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Софија, 11 јуни 2024 (МИА/БТА) - И покрај политичката нестабилност, економијата продолжува да расте....

Во првите сто дена од новата влада Мицкоски најави проект во енергетиката, две инвестиции и проширување на други две

Во првите сто дена од новата влада Мицкоски најави проект во енергетиката, две инвестиции и проширување на други две

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Мандатарот Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање рече дек...

Конференција за циркуларна економија: Да се зајакнат локалните производни капацитети и да се минимизира и рециклира отпадот

Конференција за циркуларна економија: Да се зајакнат локалните производни капацитети и да се минимизира и рециклира отпадот

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Јакнење на локалните производни капацитети за што помала зависност од ме...

Научна расправа во МАНУ за макроекономијата по рецесијата од 2007 - 2009 година

Научна расправа во МАНУ за макроекономијата по рецесијата од 2007 - 2009 година

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) - Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев“ при Македонската ака...

Истражување: Нелегалните дроги и проституцијата генерираа 4,5 милијарди евра за холандската економија во 2021 година

Истражување: Нелегалните дроги и проституцијата генерираа 4,5 милијарди евра за холандската економија во 2021 година

Амстердам, 27 мај 2024 (МИА) - Шверцот со дрога, илегалната проституција и шверцот со тутун генерира...

Прескер: Следете го словенечкиот пример на економски, социјален и политички развој

Прескер: Следете го словенечкиот пример на економски, социјален и политички развој

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - Со економска конференција „Што ни донесе 20...

Промовирана публикација „Со надеж за најдобро, подготвени за најлошо: Дали Република Северна Македонија е ранлива на економски притисок од Народна Република Кина?”

Промовирана публикација „Со надеж за најдобро, подготвени за најлошо: Дали Република Северна Македонија е ранлива на економски притисок од Народна Реп...

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Кинеските проекти и инвестиции многу често колку што обезбедуваат поддрш...

За две децении 10-те „нови членки“ на ЕУ го удвоија својот БДП  

За две децении 10-те „нови членки“ на ЕУ го удвоија својот БДП  

Брисел, 16 мај 2024 (МИА) - Десетте земји кои станаа членки на ЕУ пред 20 години изминативе две деце...

Промоција на публикацијата „Дали Северна Македонија е ранлива на економски притисок од НР Кина?“

Промоција на публикацијата „Дали Северна Македонија е ранлива на економски притисок од НР Кина?“

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Фондацијата „Конрад Аденауер“, Правниот Факултет „Јустинијан Први”-Скопј...

Штипскиот економист Ивановски очекува наесен позабрзано економско движење

Штипскиот економист Ивановски очекува наесен позабрзано економско движење

Штип, 15 мај 2024 (МИА) - Криза во државата постојано има, не можеме да кажеме дека сме излегле од е...

Почнува 13. Самит „Македонија 2025“

Почнува 13. Самит „Македонија 2025“

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) – Стратешко лидерство во ера на брзи промени...

Втората половина од годината можен почеток на монетарно олабавување, Народната банка препорачува да продолжи фискалната консолидација

Втората половина од годината можен почеток на монетарно олабавување, Народната банка препорачува да продолжи фискалната консолидација

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска денеска најави...

Британската економија оствари раст за 0,6 oтсто во првиот квартал од годинава и излезе од рецесија

Британската економија оствари раст за 0,6 oтсто во првиот квартал од годинава и излезе од рецесија

Лондон, 10 мај 2024 (МИА) - Економијата во Велика Британија, според прелиминарните проценки, оствари...

Мицкоски:  Распуштање на судскиот и на советот на јавни обвинители,  сами нека си избираат на непосредни избори

Мицкоски: Распуштање на судскиот и на советот на јавни обвинители, сами нека си избираат на непосредни избори

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Фронтот против криминал и корупција што го најавува ВМРО-ДПМНЕ подразбира...

Image

Остани поврзан