• среда, 19 јуни 2024
Каселакис: Продолжуваме, наскоро ќе бидеме мнозинство

Каселакис: Продолжуваме, наскоро ќе бидеме мнозинство

Атина, 11 јуни 2024 (МИА) – Продолжуваме и наскоро ќе бидеме мнозинство, напиша на социјалните мрежи...

Познат јутјубер трет на европските избори на Кипар според излезните анкети

Познат јутјубер трет на европските избори на Кипар според излезните анкети

Никозија, 9 јуни 2024 (МИА) – Независниот кандидат Фидиа Панајоту, познат кипарски јутјубер и инфлуе...

Нова демократија со убедлива предност на европските избори во Грција по пребројани 40 отсто од гласовите

Нова демократија со убедлива предност на европските избори во Грција по пребројани 40 отсто од гласовите

Атина, 9 јуни 2024 (МИА)  – Нова демократија со 27,58 отсто е прва на европските избори во Грци...

Прогноза на резултатите од евроизборите во Грција (exit poll): Нова демократија со убедлива предност 

Прогноза на резултатите од евроизборите во Грција (exit poll): Нова демократија со убедлива предност 

Атина, 9 јуни 2024 (МИА)  – Нова демократија со убедлива победа пред СИРИЗА, ПАСОК на третата п...

Грците очекуваат грчките европратеници да се борат за интересите на земјата во ЕУ

Грците очекуваат грчките европратеници да се борат за интересите на земјата во ЕУ

Атина, 9 јуни 2024 (МИА)  – Со кучиња, со опрема за на плажа, но и со велосипед, Грците денеска...

Грција денеска избира 21 претставник за Европскиот Парламент 

Грција денеска избира 21 претставник за Европскиот Парламент 

Атина, 9 јуни 2024 (МИА) – Меѓу 1.168 кандидати од 31 партија, нешто помалку од десет милиони Грци д...

За европските избори во Грција акредитирани околу 150 новинари, странски дописници и фоторепортери

За европските избори во Грција акредитирани околу 150 новинари, странски дописници и фоторепортери

Атина, 8 јуни 2024 (МИА) - Околу 150 новинари, дописници, фоторепортери, од кои 50 се од странс...

Коалицијата на зелените и лабуристите со најголем број европратеници на изборите во Холандија (ДПЛ) 

Коалицијата на зелените и лабуристите со најголем број европратеници на изборите во Холандија (ДПЛ) 

Брисел, 7 јуни 2024 (МИА) – Коалицијата на Зелената левица (ГЛ) и Лабуристичката партија (ПВДА) осво...

Излезна анкета: Коалицијата на зелените и лабуристите со најголем број европратеници на изборите во Холандија 

Излезна анкета: Коалицијата на зелените и лабуристите со најголем број европратеници на изборите во Холандија 

Брисел, 6 јуни 2024 (МИА) – Коалицијата на Зелената левица (ГЛ) и Лабуристичката партија (ПВДА) осво...

Над 150.000 Грци досега гласале преку пошта за евроизборите в недела

Над 150.000 Грци досега гласале преку пошта за евроизборите в недела

Атина, 4 јуни 2024 (МИА) – Бројот на коверти со поштенско гласање за европските избори в недела што...

Анкета во Грција: Нова демократија ќе биде убедлив победник на евроизборите в недела

Анкета во Грција: Нова демократија ќе биде убедлив победник на евроизборите в недела

Атина, 3 јуни 2024 (МИА) – Над 30 отсто од гласовите би добила Нова демократија, СИРИЗА двојно помал...

Мицотакис оптимист дека Нова демократија на евроизборите ќе го повтори успехот од пред пет години

Мицотакис оптимист дека Нова демократија на евроизборите ќе го повтори успехот од пред пет години

Атина, 2 јуни 2024 (МИА) – Оптимизам дека на евроизборите следната недела, Нова демократија ќе го по...

Грчката Влада планира да воведе поштенското гласање и за парламентарните избори

Грчката Влада планира да воведе поштенското гласање и за парламентарните избори

Атина, 31 мај 2024 (МИА) – Поштенското гласање во Грција што сега важи само за евроизбори и референд...

Анкета: Шест од десет Грци на европските избори со нивниот глас сакаат да гласаат против Владата

Анкета: Шест од десет Грци на европските избори со нивниот глас сакаат да гласаат против Владата

Атина, 31 мај 2024 (МИА) – Незадоволство на граѓаните од Владата покажуваат резултатите од истражува...

Маринакис: Договорот од Преспа не влезе на предизборната агенда со одлука на грчката Влада

Маринакис: Договорот од Преспа не влезе на предизборната агенда со одлука на грчката Влада

Атина, 27 мај 2024 (МИА) – Договорот од Преспа не влезе во предизборната агенда со одлука на Владата...

Image

Остани поврзан