• петок, 19 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

9 јуни 2024 Скопје - Социјалдемократскиот сојуз ќе го одржи 29. Конгрес.

МИА Најави свет

МИА Најави свет

9 јуни 2024 Брисел/Стразбур - Во голем број земји од Европската унија...

СБ: Жителите на Косово се најдолговечни на Западен Балкан, просечниот животен век на Македонците 74 години

СБ: Жителите на Косово се најдолговечни на Западен Балкан, просечниот животен век на Македонците 74 години

Приштина, 8 јуни 2024 (МИА) - Жителите на Косово се најдолговечни на Западен Балкан, со просек од 80...

Две карневалски групи од Струмица учествуваа на Меѓународниот карневал во Тиват

Две карневалски групи од Струмица учествуваа на Меѓународниот карневал во Тиват

Струмица, 8 јуни 2024 (МИА) - Струмичките карневалски групи на Здружението „Струма“ и на ОУ „Маршал...

Бајден и Макрон ветија продолжување на поддршката за Украина

Бајден и Макрон ветија продолжување на поддршката за Украина

Париз, 8 јуни 2024 (МИА) - Претседателите на САД и на Франција, Џо Бајден и Емануел Макрон, на денеш...

Курти на чело на Парадата на гордоста во Приштина

Курти на чело на Парадата на гордоста во Приштина

Приштина, 8 јуни 2024 (МИА) – Косовскиот премиер, Албин Курти се приклучи денеска на Парадата на гор...

Канаваро го спаси Удинезе од испаѓање, но не доби нов договор

Канаваро го спаси Удинезе од испаѓање, но не доби нов договор

Удине, 8 јуни 2024 (МИА) - Удинезе не го продолжи договорот со Канаваро. Фабио го задржа клубот во С...

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО ќе се разгледа само ако Србија го спроведе основниот договор

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО ќе се разгледа само ако Србија го спроведе основниот договор

Приштина, 8 јуни 2024 (МИА) – Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гервал...

Бајден и Макрон го поздравија спасувањето на четворицата израелски заложници во Појасот Газа

Бајден и Макрон го поздравија спасувањето на четворицата израелски заложници во Појасот Газа

Париз, 8 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден и францускиот претседател Емануел Мак...

Саутгејт: Против Исланд бевме далеку од идеални

Саутгејт: Против Исланд бевме далеку од идеални

Лондон, 8 јуни 2024 (МИА) – Селекторот на англиската фудбалска репрезентација, Герет Саутгејт ги иск...

Хамас: Најмалку 210 загинати и 410 ранети во кампот Нусејрат во централниот дел на Појасот Газа

Хамас: Најмалку 210 загинати и 410 ранети во кампот Нусејрат во централниот дел на Појасот Газа

Газа, 8 јуни 2024 (МИА) - Палестинското исламистичко движење Хамас соопшти дека најмалку 210 лица се...

Албанската полиција само во мај запленила имот вреден над 10 милиони евра, стекнат од криминални активности

Албанската полиција само во мај запленила имот вреден над 10 милиони евра, стекнат од криминални активности

Тирана, 8 јуни 2024 (МИА) - Албанската полициска статистика потврдува дека само во месец мај заплене...

Сиљановска Давкова ќе го потпише указот на Законот за организација и работа на органите на државната управа

Сиљановска Давкова ќе го потпише указот на Законот за организација и работа на органите на државната управа

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова е должна да го потпише указот...

Сесрпски собор во Белград

Сесрпски собор во Белград

Белград, 8 јуни 2024 година (МИА) - Политичките лидери на Србија и на Република Српска (РС) денеска...

Питон од пет метри проголтал жена во Индонезија

Питон од пет метри проголтал жена во Индонезија

Џакарта, 8 јуни 2024 (МИА) - Питон долг пет метри проголтал жена во централниот дел на Индонезија. Ж...

Image

Остани поврзан