• петок, 19 јули 2024
ОН изгласаа завршување на мисијата во Ирак воспоставена во 2003 по соборувањето на Садам Хусеин

ОН изгласаа завршување на мисијата во Ирак воспоставена во 2003 по соборувањето на Садам Хусеин

Њујорк, 31 мај 2024 (МИА) – Советот за безбедност на ОН денеска едногласно гласаше за завршување на...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

1 јуни 2024  Струга - По повод почеток на полагањето на државната мату...

Блок 2 на РЕК Битола синхронизиран со македонскиот електроенергетски систем

Блок 2 на РЕК Битола синхронизиран со македонскиот електроенергетски систем

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Вечерва, во 20:53 часот Блок 2 на РЕК Битола е синхронизиран со македонс...

Трамп: Судењето беше многу нефер

Трамп: Судењето беше многу нефер

Њујорк, 31 мај 2024 (МИА) – Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска го нарече „мног...

Дејвис сака во Реал, Мадрид нуди 40 милинои евра

Дејвис сака во Реал, Мадрид нуди 40 милинои евра

Минхен, 31 мај 2024 (МИА) - Заедно со Килијан Мбапе, Реал Мадрид оваа сезона ќе додаде (барем) уште...

Терзиќ: Кога работите се решаваат на еден натпревар, се е можно

Терзиќ: Кога работите се решаваат на еден натпревар, се е можно

Лондон, 31 мај 2024 (МИА) - Тренерот на Борусија Дортмунд - Един Терзиќ, зборуваше на прес-конференц...

Бајден претстави предлог за примирје и ослободување на заложниците, апелираше до Хамас да го прифати

Бајден претстави предлог за примирје и ослободување на заложниците, апелираше до Хамас да го прифати

Вашингтон, 31 мај 2024 (МИА) – Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска во Белата куќа го прет...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

1 Јуни 2024 Будимпешта – Говор на премиерот на Унгарија, Виктор Орбан и мит...

Писториус и вети на Молдавија поголема помош против Русија

Писториус и вети на Молдавија поголема помош против Русија

Кишињев, 31 мај 2024 (МИА) – Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска ја увери Молдав...

Гаши за измена на Уставот: Прашањето треба да биде решено што побргу, но не на сметка на рушење на идентитетот на Македонците

Гаши за измена на Уставот: Прашањето треба да биде решено што побргу, но не на сметка на рушење на идентитетот на Македонците

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - На прашањето дали има договор за промена на...

Гаши: Сакам да ја вратиме довербата на граѓаните во Собранието и тоа да биде најпочитувана институција 

Гаши: Сакам да ја вратиме довербата на граѓаните во Собранието и тоа да биде најпочитувана институција 

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) – Ќе бидам тој ќе ја коригира власта, надзоро...

Фидан: Турција одбива НАТО да „учествува“ во војната во Украина

Фидан: Турција одбива НАТО да „учествува“ во војната во Украина

Прага, 31 мај 2024 (МИА) – Турција го отфрла „учеството“ на НАТО во војната во Украина, изјави денес...

Италија ја исклучува можноста за праќање војници во Украина и употреба на нејзино оружје за напад во Русија

Италија ја исклучува можноста за праќање војници во Украина и употреба на нејзино оружје за напад во Русија

Прага, 31 мај 2024 (МИА) – Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска ја отф...

Путин и Лукашенко разговараа за безбедносни прашања

Путин и Лукашенко разговараа за безбедносни прашања

Москва, 31 мај 2024 (МИА) – Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска телефонски разговар...

Модриќ: Не сме фаворити во финалето на ЛШ

Модриќ: Не сме фаворити во финалето на ЛШ

Мадрид, 31 мај 2024 (МИА) - Вториот капитен на Реал Мадрид, Лука Модриќ смета дека тимот не е фавори...

Image

Остани поврзан