• среда, 17 јули 2024
Уличен спектакл „Сонот на Ербер“ на француската театарска трупа „Кидам“

Уличен спектакл „Сонот на Ербер“ на француската театарска трупа „Кидам“

Скопје, 29 јуни 2024 (МИА) - Со улично дефиле и претстава, насловени „Сонот на Ербер“ вечер во главн...

Улично дефиле и претстава „Сонот на Ерберт“ за финале на прославата 50 години јубилеј на Францускиот институт

Улично дефиле и претстава „Сонот на Ерберт“ за финале на прославата 50 години јубилеј на Францускиот институт

Скопје, 28 јуни 2024 (МИА) - Прославата на 50-годишнината од постоењето на Францускиот институт во С...

Елегантни моторџии низ скопските улици во обид да ја подигнат свеста за машкото здравје

Елегантни моторџии низ скопските улици во обид да ја подигнат свеста за машкото здравје

Скопје, 19 мај 2024 (МИА) - Елегантни моторџии облечени во палто, елек и вратоврска денеска по девет...

Скопје деветта година дел од „The Distinguished Gentlmens Ride“

Скопје деветта година дел од „The Distinguished Gentlmens Ride“

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Урбаните моторџии традиционално и годинава за утре го имаат закажано хум...

Вевчанскиот карневал ќе ја задржи традицијата, откажан забавниот дел на манифестацијата

Вевчанскиот карневал ќе ја задржи традицијата, откажан забавниот дел на манифестацијата

Вевчани, 13 јануари 2023 (МИА) - Без зурли и тапани, и без традиционалното оро во центарот на селото...

Со дефиле под маски почнува Вевчанскиот карневал, традиција од околу 15 века

Со дефиле под маски почнува Вевчанскиот карневал, традиција од околу 15 века

Вевчани, 13 јануари 2024 (МИА) – Со традиционалното дефиле под маски, кои на сатиричен начин ќе ги п...

Дефиле на волонтерите на Црвениот крст од Охрид

Дефиле на волонтерите на Црвениот крст од Охрид

Охрид, 4 декември 2023 (МИА) - По повод 5 Декември - Светскиот ден на волонтерството, Општинската ор...

Во Градскиот парк дефиле за одбележување на месецот на борба против ракот на дојки

Во Градскиот парк дефиле за одбележување на месецот на борба против ракот на дојки

Скопје, 27 октомври 2023 (МИА) - Во Градскиот парк во Скопје денеска со дефиле што се одржа по повод...

Дефиле „Јас внимателно и безбедно возам“: Поголема граѓанска свест и одговорност за побезбеден сообраќај

Дефиле „Јас внимателно и безбедно возам“: Поголема граѓанска свест и одговорност за побезбеден сообраќај

Скопје, 13 мај 2023 (МИА) - Преку 100 велосипедисти и над 30 мотоциклисти возеа на денешното дефиле...

Андоновиќ за МИА: Сообраќајот се шири многу побрзо отколку свеста за безбедноста

Андоновиќ за МИА: Сообраќајот се шири многу побрзо отколку свеста за безбедноста

Скопје, 12 мај 2023 (МИА) – Јавната свест за безбедноста во сообраќајот е на повисоко ниво, но сепак...

Во пресрет на Денот на шегата, дефиле на најмалите од Делчево, Берово и Македонска Каменица

Во пресрет на Денот на шегата, дефиле на најмалите од Делчево, Берово и Македонска Каменица

Делчево, 31 март 2023 (МИА) - Во пресрет на 1 април - Денот на шегата, денеск...

Со велосипедско дефиле во Струмица одбележана Европската недела на мобилност и Меѓународниот ден без автомобили

Со велосипедско дефиле во Струмица одбележана Европската недела на мобилност и Меѓународниот ден без автомобили

Струмица, 22 септември 2022 (МИА) - Со велосипедско дефиле денеска во Струмица беше одбележан Меѓународ...

„Оро без граници“ по 31. пат во Скопје

„Оро без граници“ по 31. пат во Скопје

Скопје, 17 септември 2022 (МИА) – Со почеток во 19 часот на плоштад „Македонија" ќе се одржи 31. издани...

Во Крива Паланка започна 17. фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Во Крива Паланка започна 17. фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Крива Паланка, 24 август...

Започна 17-от Интернационален фолклорен фестивал „Велес 2022“

Започна 17-от Интернационален фолклорен фестивал „Велес 2022“

Велес,7 јули 2022 (МИА) - На сцената на отворено во амфитеатарот на Младинскиот парк во Велес, пред пов...

Image

Остани поврзан