• вторник, 18 јуни 2024
Фестивал на видео игри во Скопје

Фестивал на видео игри во Скопје

Скопје, 15 јуни 2024 (МИА) - Фестивал посветен на модерните и ретро видео игри ќе се одржи денеска в...

Три претстави денеска на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“

Три претстави денеска на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“

Прилеп, 11 јуни 2024 (МИА) - Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува по...

Прв фестивал за женско здравје „Јас сум...”

Прв фестивал за женско здравје „Јас сум...”

Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - Во Парк шума Гази Баба се одржа  првиот фестивал посветен на грижа...

„Македонски семејни винарии“ со успех на балкански вински настан

„Македонски семејни винарии“ со успех на балкански вински настан

Кавадарци, 9 јуни 2024 (МИА) - „Македонски семејни винарии“ со успех на балкански вински настан, тре...

Италијанските стрип автори Рекиони и Акарди гости на вториот „Стрип трип“

Италијанските стрип автори Рекиони и Акарди гости на вториот „Стрип трип“

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) – Во кино „Фросина“ во МКЦ денеска ќе биде от...

Свечено отворен 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Свечено отворен 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Прилеп, 7 јуни 2024 (МИА) - Со  доделување на наградите за животно дело на актерите Мими Таневс...

Прв македонски фестивал со детски театарски претстави во Кавадарци

Прв македонски фестивал со детски театарски претстави во Кавадарци

Кавадарци, 7 јуни 2024 (МИА) - Првиот македонски фестивал со детски театарски претстави почнува дене...

Почна „ОФФест“, вечер настапи на „Бои Аки“ и „Куту“

Почна „ОФФест“, вечер настапи на „Бои Аки“ и „Куту“

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - По синоќешното отворање на 23. издание на „OFFest“ со настапот на „BOMBI...

Почнува 14.Филозофски филмски фестивал

Почнува 14.Филозофски филмски фестивал

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) – Со проекција на шпанскиот филм „Затвори ги...

Втор фестивал „Стрип трип“ викендов во МКЦ, ќе гостуваат познати стрип-автори од Италија

Втор фестивал „Стрип трип“ викендов во МКЦ, ќе гостуваат познати стрип-автори од Италија

Скопје, 5 јуни 2024 (МИА) –  Второ издание на фестивалот „Стрип тр...

Стендап фестивал во Куманово

Стендап фестивал во Куманово

Куманово, 4 јуни 2024 (МИА) - Од вечерва до четврток (6 јуни) кумановци и македонската публика ќе им...

Претседателката Сиљановска-Давкова прими претставници на НУ „Охридско лето“

Претседателката Сиљановска-Давкова прими претставници на НУ „Охридско лето“

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - Во пресрет на годинашната 64. Меѓународна музичко-сценска манифестација...

Фестивал на детски мјузикли

Фестивал на детски мјузикли

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - Со „Приказната за генијалната Матилда“, вечер во кино „Фросина“ почнува...

Филозофски филмски фестивал од 7 до 13 јуни

Филозофски филмски фестивал од 7 до 13 јуни

Скопје, 3 јуни 2024 (МИА) - Пет долгометражни филмови и 16 кратки се во...

„Поврзување низ слоеви и афекти“ , целодневен настан во МСУ во склоп на 12. издание на „Прво па женско“

„Поврзување низ слоеви и афекти“ , целодневен настан во МСУ во склоп на 12. издание на „Прво па женско“

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) - Во Музејот на современата уметност денеска ќе се одржи целодневен настан...

Image

Остани поврзан