• четврток, 25 јули 2024
Парада на гордоста во Скопје, ЛГБТ заедницата ги повтори барањата за еднакви можности, недискриминација и социјално вклучување

Парада на гордоста во Скопје, ЛГБТ заедницата ги повтори барањата за еднакви можности, недискриминација и социјално вклучување

Скопје, 22 јуни 2024 (МИА) - Под мотото „Спектакуларно непослушни!“ веч...

САД: Можни се терористички напади врз претставници на ЛГБТ заедницата ширум светот

САД: Можни се терористички напади врз претставници на ЛГБТ заедницата ширум светот

Вашингтон, 18 мај 2024 (МИА) – Владата на САД ги предупреди американските државјани да бидат внимате...

Грузиската влада сака да забрани промена на полот и геј паради

Грузиската влада сака да забрани промена на полот и геј паради

Тбилиси, 25 март 2024 (МИА) - Владеачката партија во Грузија воведе закон со кој ќе се ограничат пра...

Русија го додаде „ЛГБТ движењето“ на листата на екстремистички и терористички организации

Русија го додаде „ЛГБТ движењето“ на листата на екстремистички и терористички организации

Москва, 22 март 2024 (МИА) - Русија го додаде „ЛГБТ движењето“ на својата листа на екстремистички и...

Руски медиуми јавуваат за случаи на казнување за употреба на боите на виножитото

Руски медиуми јавуваат за случаи на казнување за употреба на боите на виножитото

Москва, 6 февруари 2024 (МИА) - Во Русија почна да се казнува согласно законот со кој дејствувањето...

Врховниот суд на Индија одби да ги легализира истополовите бракови, прогласувајќи се за ненадлежен

Врховниот суд на Индија одби да ги легализира истополовите бракови, прогласувајќи се за ненадлежен

Њу Делхи, 17 октомври 2023 (МИА) - Врховниот суд на Индија денеска одби да ги легализира истополовит...

Ердоган се пожали на, како што рече, „ЛГБТ боите“ во ОН

Ердоган се пожали на, како што рече, „ЛГБТ боите“ во ОН

Њујорк, 22 септември 2023 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера се пожали дека му би...

Папа Франциск: Црквата е отворена за сите, вклучувајќи и ЛГБТ, но под сопствени правила

Папа Франциск: Црквата е отворена за сите, вклучувајќи и ЛГБТ, но под сопствени правила

Рим, 7 август 2023 (МИА) - Папата Франциск истакна дека Католичката црк...

Интерпартиската парламентарна група одржа средба со граѓански здруженија во рамки на Меѓународниот ден против хомофобија и трансфобија

Интерпартиската парламентарна група одржа средба со граѓански здруженија во рамки на Меѓународниот ден против хомофобија и трансфобија

Скопје, 17 мај 2023 (МИА) – Законот за матична евиденција да влезе во собраниска процедура, да се за...

ОН го повикаа претседателот на Уганда да не го потпишува драконскиот анти-ЛГБТ закон

ОН го повикаа претседателот на Уганда да не го потпишува драконскиот анти-ЛГБТ закон

Кампала, 22 март 2023 година (МИ...

ИЛГА-Европа: Минатата година беше најнасилната година за ЛГБТИ-заедницата во изминатата декада

ИЛГА-Европа: Минатата година беше најнасилната година за ЛГБТИ-заедницата во изминатата декада

Брисел, 20 февруари 2023 (МИА) - Водечката европска организација која се занимава со еднаквоста на ЛГБТИ-лицата - ИЛГ...

На германскиот Бундестаг првпат развиорено знаме со боите на виножитото

На германскиот Бундестаг првпат развиорено знаме со боите на виножитото

Берлин, 23 јули 2022 (МИА) - На Долниот дом на германскиот Парламент првпат е поставено знаме со боите...

ЕУ ја тужи Унгарија поради ЛГБТ закон

ЕУ ја тужи Унгарија поради ЛГБТ закон

Брисел, 15 јули 2022 (МИА) - Европската унија одлучи денеска да ја тужи Унгарија пред највисокиот суд н...

Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза

Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза

Скопје, 29 јуни 2022 (МИА) - МВР презема интензивни мерки во однос на говорот на омраза и тоа е ставено...

Израел ја укина повеќедецениската забрана за хомосексуалците да даруваат крв

Израел ја укина повеќедецениската забрана за хомосексуалците да даруваат крв

Тел Авив, 19 август 2021 (МИА) - Израел соопшти дека го укинува повеќедецениското ограничување за хомос...

Image

Остани поврзан