• среда, 17 април 2024
За Ковачевски власта покажала неселективност во борбата против корупцијата, Мицкоски најавува распуштање на Судски совет и Совет на јавни обвинители 

За Ковачевски власта покажала неселективност во борбата против корупцијата, Мицкоски најавува распуштање на Судски совет и Совет на јавни обвинители 

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Во борбата против корупцијата според претседателот на СДСМ, Димитар Ков...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

4 април 2024  Прилеп - Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски...

Бени Ганц бара избори во Израел во септември

Бени Ганц бара избори во Израел во септември

Ерусалим, 3 април 2024 (МИА) – Членот на израелскиот воен кабинет Бени Ганц денеска повика на национ...

Блинкен разговараше со Илхам Алиев за унапредување на мировниот процес со Ерменија

Блинкен разговараше со Илхам Алиев за унапредување на мировниот процес со Ерменија

Вашингтон, 3 април 2024 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со...

Вежба од меѓународен карактер на Криволак, учество на припадници на Армијата во меѓународни вежби

Вежба од меѓународен карактер на Криволак, учество на припадници на Армијата во меѓународни вежби

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Владата, на предлог на Министерството за одбрана, на денешната 13-та се...

Влада: Соработка со Италијанската Република во борбата против трговија со луѓе и злоупотреба на деца кои се жртви на трговија со луѓе

Влада: Соработка со Италијанската Република во борбата против трговија со луѓе и злоупотреба на деца кои се жртви на трговија со луѓе

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Владата, на денешната 13. седница, го разгледа и усвои Предлогот за пов...

Влада: Продолжуваат активностите за финализирање на подготовката на Реформската агенда 2024-2027

Влада: Продолжуваат активностите за финализирање на подготовката на Реформската агенда 2024-2027

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Владата на денешната 13-та седница ја разгледа и усвои Информацијата од...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

4 април 2024 Брисел – Средба на главните преговарачи на Србија и Косово во...

Санчез: Објаснувањето на Израел за нападот врз хуманитарците е недоволно и неприфатливо

Санчез: Објаснувањето на Израел за нападот врз хуманитарците е недоволно и неприфатливо

Доха, 3 април 2024 (МИА) – Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека објаснувањето на Израе...

Костадиновска-Стојчевска: Заедно со младите литерати го чуваме јазичниот простор, свесни за силата на македонската книжевност

Костадиновска-Стојчевска: Заедно со младите литерати го чуваме јазичниот простор, свесни за силата на македонската книжевност

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска присус...

УНИЦЕФ: Бројот на жртви од мини минатата година во Мјанмар изнесувал повеќе од 1.000

УНИЦЕФ: Бројот на жртви од мини минатата година во Мјанмар изнесувал повеќе од 1.000

Њујорк, 3 април 2024 (МИА) – Бројот на цивилни жртви, вклучително и деца, убиени или осакатени од на...

Мицкоски смета дека со промена на Уставот нема да влеземе во ЕУ, за Ковачевски со неносењето одлуки државата останува во статус кво

Мицкоски смета дека со промена на Уставот нема да влеземе во ЕУ, за Ковачевски со неносењето одлуки државата останува во статус кво

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Кога зборуваме за единствениот пат мислиме на Европската Унија, ние со...

Тајани: Предлогот на Италија јужниот фронт на НАТО да биде приоритет наиде на поддршка

Тајани: Предлогот на Италија јужниот фронт на НАТО да биде приоритет наиде на поддршка

Брисел, 3 април 2024 (МИА) – Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска изја...

Јакимовски: Ќе им дадеме понуда на граѓаните да имаат избор, зашто изборот помеѓу помалото и поголемото зло не е избор

Јакимовски: Ќе им дадеме понуда на граѓаните да имаат избор, зашто изборот помеѓу помалото и поголемото зло не е избор

Скопје, 3 април 2024 (МИА) – Моите политики се исправни и се во интерес на сите граѓани без оглед на...

Водачот на нападот на Капитол Хил во 2021 година осуден на повеќе од седум години затвор

Водачот на нападот на Капитол Хил во 2021 година осуден на повеќе од седум години затвор

Вашингтон, 3 април 2024 (МИА) – Тејлор Џејмс Џонатакис од американската сојузна држава Вашингтон, ко...

Image

Остани поврзан