• среда, 17 април 2024
МИА Најави - МКД

МИА Најави - МКД

24 февруари 2024 Дебар - Техничкиот премиер Талат Џафери ќе ја посети Oпшти...

ЦУК: Активен пожар во општина Чашка

ЦУК: Активен пожар во општина Чашка

Скопје, 23 февруари 2024 (МИА) - Од 15:40 часот има активен пожар над с...

Германскиот Бош ќе укине 3.500 работни места до крајот на 2027 година

Германскиот Бош ќе укине 3.500 работни места до крајот на 2027 година

Берлин, 23 февруари 2024 (МИА) – Германската индустриска компанија Бош планира да укине 3.500 работн...

Две деца загинаа во свлечиште во Калифорнија

Две деца загинаа во свлечиште во Калифорнија

Сакраменто, 23 февруари 2024 (МИА) – Две деца загинаа при лизгање на падина во северна Калифорнија,...

Украинските власти тврдат дека собориле руски авион за откривање радари

Украинските власти тврдат дека собориле руски авион за откривање радари

Киев, 23 февруари 2024 (МИА) – Украинските воздухопловни сили вечерва соопштија дека собориле руски...

УНРВА повеќе не работи во северниот дел на Газа

УНРВА повеќе не работи во северниот дел на Газа

Газа, 23 февруари 2024 (МИА) – Портпаролот на палестинската агенција за бегалци УНРВА рече дека орга...

Зеленски му кажа на Шумер дека американската помош е клучна

Зеленски му кажа на Шумер дека американската помош е клучна

Киев, 23 февруари 2024 (МИА) – Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се сретна со лидер...

Делчевските пчелари го одбележаа празникот на заштитникот Св Харалампиј

Делчевските пчелари го одбележаа празникот на заштитникот Св Харалампиј

Делчево, 23 февруари 2024 (МИА) - Пчеларите од делчевскиот регион го одбележаа Св.Харалампиј, заштит...

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме не на Русија

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме не на Русија

Скопје, 23 февруари 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска се обрати од с...

Ирак најави повторно отворање на најголемата нафтена рафинерија

Ирак најави повторно отворање на најголемата нафтена рафинерија

Багдад, 23 февруари 2024 (МИА) – Ирачкиот премиер Мухамед Шиа ал Судани денеска најави дека повторно...

ДИК предлага преодна одредба во Изборниот законик - да се гласа и со пасошите „Република Македонија“ ако имаат валиден датум

ДИК предлага преодна одредба во Изборниот законик - да се гласа и со пасошите „Република Македонија“ ако имаат валиден датум

Скопје, 23 февруари 2024 (МИА) - Во Изборниот законик да се стави преодна одредба според која, на пр...

Палестинските власти го осудија планот на Нетанјаху за Газа

Палестинските власти го осудија планот на Нетанјаху за Газа

Рамала, 23 февруари 2024 (МИА) – Палестинските власти остро го критикуваа планот „ден потоа“ за Газа...

Македонските кошаркари со пораз од Естонија ги стартуваа евроквалификациите

Македонските кошаркари со пораз од Естонија ги стартуваа евроквалификациите

  Скопје, 23 февруари 2024 (МИА) – Македонската машка кошаркарска репрезентација загуби...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

24 Февруари 2024  Киев – Две години од почетокот на руската инвазија в...

Зеленски: Подготвуваме нова контраофанзива

Зеленски: Подготвуваме нова контраофанзива

Киев, 23 февруари 2024 (МИА) – Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинската ар...

Image

Остани поврзан