• сабота, 02 март 2024
МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

10 декември 2023 Светски ден на човековите права Осло - Свечено дод...

МИА Најави - МКД

МИА Најави - МКД

10 декември 2023  Скопје – Доделување на државната награда „Мето Јован...

Филипините ги осудуваат „незаконските“ акции на Кина во Јужното Кинеско Море

Филипините ги осудуваат „незаконските“ акции на Кина во Јужното Кинеско Море

Манила, 9 декември 2023 (МИА) - Филипините денеска ги осудија „незаконските и агресивни“ дејствија н...

Затворената иранска активистка штрајкува со глад за време на церемонијата на доделување на Нобеловата награда

Затворената иранска активистка штрајкува со глад за време на церемонијата на доделување на Нобеловата награда

Техеран, 9 декември 2023 (МИА) - Активистката Наргес Мохамади, затворена во Иран, утре ќе штрајкува...

ИДФ: Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

ИДФ: Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

Тел Авив, 9 декември 2023 (МИА) - Бројот на загинатите војници за време на копнената офанзива против...

Портпарол на УНВРА: Луѓе во Газа гладуваат, молат за парче леб

Портпарол на УНВРА: Луѓе во Газа гладуваат, молат за парче леб

Газа, 9 декември 2023 (МИА) - Портпаролот на УНРВА (UNWRA) Адна Абу Хасна изјави дека набргу откако...

Тен Хаг по поразот од Борнмут: Го разбирам разочарувањето на навивачите, преземам одговорност

Тен Хаг по поразот од Борнмут: Го разбирам разочарувањето на навивачите, преземам одговорност

Манчестер, 9 декември 2023 (МИА) - Ерик тен Хаг реагираше на свирежите на навивачите по денешниот по...

Група европски парламентарци бараат деблокирање на полско-украинската граница

Група европски парламентарци бараат деблокирање на полско-украинската граница

Брисел, 9 декември 2023 (МИА) - Група членови на Европскиот парламент ја повикаа Европската комисија...

Хамас: Најмалку 17.700 луѓе загинаа во Газа од почетокот на војната

Хамас: Најмалку 17.700 луѓе загинаа во Газа од почетокот на војната

Газа, 9 декември 2023 (МИА) - Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека во дв...

Средба на Беќировиќ со Шолц: Нема да има ниту брз ниту бавен распад на Босна и Херцеговина

Средба на Беќировиќ со Шолц: Нема да има ниту брз ниту бавен распад на Босна и Херцеговина

Берлин, 9 декември 2023 (МИА)- Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Денис Беќировиќ,...

Рама: Албанија ќе остане длабоко посветена на Берлинскиот процес

Рама: Албанија ќе остане длабоко посветена на Берлинскиот процес

Тирана, 9 декември 2023 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на социјалните мрежи порача...

Цела Шри Ланка без струја, се работи на санирање на дефектот во системот

Цела Шри Ланка без струја, се работи на санирање на дефектот во системот

Коломбо, 9 декември 2023 (МИА) - Властите на Шри Ланка соопштија дека има прекин во снабдувањето со...

Јеменски Хути: Секој што соработува со Израел ќе биде наша цел во Црвеното Море

Јеменски Хути: Секој што соработува со Израел ќе биде наша цел во Црвеното Море

Сана, 9 декември 2023 (МИА) - Воениот портпарол на јеменските Хути Јахја Саре ги предупреди сите бро...

Баерн го претрпе највисокиот пораз во Бундеслигата во последните четири години

Баерн го претрпе највисокиот пораз во Бундеслигата во последните четири години

Франкфурт, 9 декември 2023 (МИА) – Актуелниот шампион, Баерн Минхен го доживеа најголемиот пораз во...

Од понеделник изменет режим на сообраќај на патот Прилеп - Битола

Од понеделник изменет режим на сообраќај на патот Прилеп - Битола

Скопје, 9 декември 2023 (МИА) - Започнувајќи од понеделник, 11 декември, ќе биде изменет режимот на...

Image

Остани поврзан