• недела, 25 февруари 2024

ИДФ: Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

ИДФ: Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

Тел Авив, 9 декември 2023 (МИА) - Бројот на загинатите војници за време на копнената офанзива против Хамас се искачи на 97, соопшти израелската армија.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека четворица израелски војници биле убиени во вчера и денеска за време на борбите во јужниот дел на Појасот Газа, а еден им подлегнал на раните здобиени на 7 октомври.

Тие додаваат дека уште 12 војници од неколку единици биле тешко ранети за време на вчерашните и денешните борби во Газа. ссм/

фото: архива

Остани поврзан