• понеделник, 17 јуни 2024
Речиси 5.000 мигранти загинале на пат кон Канарските острови за пет месеци

Речиси 5.000 мигранти загинале на пат кон Канарските острови за пет месеци

Мадрид, 13 јуни 2024 (МИА) - Речиси 5.000 мигранти загинаа во првите пет месеци од 2024 година, обид...

Пронајдено телото на потпретседателот на Малави по авионската несреќа

Пронајдено телото на потпретседателот на Малави по авионската несреќа

Лилонгве, 11 јуни 2024 (МИА) - Потпретседателот на Малави, Саулос Чилима (51) и уште девет лица заги...

Најмалку 18 загинати, меѓу кои и деца, во израелските напади во централниот дел на Појасот Газа

Најмалку 18 загинати, меѓу кои и деца, во израелските напади во централниот дел на Појасот Газа

Газа, 7 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 18 лица, вклучително и деца, загинаа во израелските воздушни напа...

УНРВА: Меѓу 35 и 45 лица загинати во израелскиот напад врз училиште на ОН во Газа

УНРВА: Меѓу 35 и 45 лица загинати во израелскиот напад врз училиште на ОН во Газа

Газа, 6 јуни 2024 (МИА) - Во израелскиот напад врз училиште на Обединетите нации во Нусејрат, во цен...

Бројот на загинати проирански борци во израелскиот напад во Алепо се искачи на 16

Бројот на загинати проирански борци во израелскиот напад во Алепо се искачи на 16

Алепо, 3 јуни 2024 (МИА) - Бројот на загинати во наводниот израелски воздушен напад насочен кон прои...

Тројца загинати и 16 ранети во руски напад врз Харков

Тројца загинати и 16 ранети во руски напад врз Харков

Киев, 31 мај 2024 (МИА) - Најмалку три лица загинаа, а 16 се ранети во руските напади врз Харков, во...

Двајца израелски војници загинаа откако автомобил удри во нив на Западниот Брег

Двајца израелски војници загинаа откако автомобил удри во нив на Западниот Брег

Рамала, 30 мај 2024 (МИА) - Израелската армија денеска соопшти дека, во близина на градот Наблус на...

Најмалку седум загинати во тропската бура што ги погоди Филипините

Најмалку седум загинати во тропската бура што ги погоди Филипините

Манила, 28 мај 2024 (МИА) - Филипинските власти соопштија дека најмалку седум лица загинале како пос...

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Тел Авив, 27 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше ноќешниот напад...

Израел одговори на нападот на Хамас

Израел одговори на нападот на Хамас

Газа, 27 мај 2024 (МИА) - Министерството за здравство во Појасот Газа објави дека десетици луѓе заги...

Најмалку тројца загинати во поплавите во Ерменија и Грузија

Најмалку тројца загинати во поплавите во Ерменија и Грузија

Еереван, 27 мај 2024 (МИА) - Три лица загинаа во поплави предизвикани од обилни дождови и излевање н...

Двајца загинати во торнадо во Тексас и Оклахома, 250.000 домови без струја

Двајца загинати во торнадо во Тексас и Оклахома, 250.000 домови без струја

Вашингтон, 26 мај 2024 (МИА) - Најмалку две лица загинаа, а голем број се повредени во торнадото што...

Најмалку 12 загинати и 43 повредени во рускиот напад на хипермаркет во Харков

Најмалку 12 загинати и 43 повредени во рускиот напад на хипермаркет во Харков

Харков, 26 мај 2024 (МИА) - Најмалку 12 лица загинаа, а 43 се повредени во вчерашниот руски напад на...

ИОМ: Нов биланс - Повеќе од 670 загинати во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

ИОМ: Нов биланс - Повеќе од 670 загинати во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

Порт Морсби, 26 мај 2024 (МИА) - Повеќе од 670 луѓе загинале во лизгање на земјиштето во Папуа Нова...

Зеленски: Најмалку двајца загинати во рускиот напад на хипермаркет во Харков

Зеленски: Најмалку двајца загинати во рускиот напад на хипермаркет во Харков

Киев, 25 мај 2024 (МИА) - Најмалку две лица загинаа, а 24 се повредени денеска во руски напад врз хи...

Image

Остани поврзан