• сабота, 25 мај 2024
Израел ја осуди наредбата на највисокиот суд на ОН и тврди дека нема да изврши операции во Рафа кои би уништиле цивили

Израел ја осуди наредбата на највисокиот суд на ОН и тврди дека нема да изврши операции во Рафа кои би уништиле цивили

Тел Авив, 24 мај 2024 (МИА) - Израелскиот Национален совет за безбедност и Министерството за надворе...

Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд на правдата да ја прекине

Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд на правдата да ја прекине

Тел Авив, 24 мај 2024 (МИА) - Покрај денешната наредба на Меѓународниот суд на правдата, Израел ведн...

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

Брисел, 24 мај 2024 (МИА) - Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, по денешната наредба на Ме...

Највисокиот суд на ОН му нареди на Израел да го прекине нападот врз Рафа

Највисокиот суд на ОН му нареди на Израел да го прекине нападот врз Рафа

Хаг, 24 мај 2024 (МИА) - Највисокиот суд на ОН денеска му нареди на Израел веднаш да го запре военио...

Холандските обвинители го истражуваат Букинг за рекламирање сместување во израелските населби

Холандските обвинители го истражуваат Букинг за рекламирање сместување во израелските населби

Амстердам, 23 мај 2024 (МИА) - Холандските обвинители разгледуваат кривична пријава против платформа...

Јелен стравува од „хуманитарна криза“ ако Израел го прекине финансискиот канал на палестинските банки

Јелен стравува од „хуманитарна криза“ ако Израел го прекине финансискиот канал на палестинските банки

Вашингтон, 23 мај 2024 (МИА) - Американскaтa министерка за финансии, Џенет Јелен предупреди денеска...

Блинкен побара од Египет да обезбеди пристап за хуманитарната помош за Газа

Блинкен побара од Египет да обезбеди пристап за хуманитарната помош за Газа

Вашингтон, 22 мај 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, побара од Египет да пр...

Врховниот и јавниот обвинител на Израел: Нема основа за апсење на Нетанјаху

Врховниот и јавниот обвинител на Израел: Нема основа за апсење на Нетанјаху

Ерусалим, 22 мај 2024 (МИА) - Главната обвинителка на Израел, Гали Бахарав-Мијара и државниот обвини...

Израел ги повика своите амбасадори во Норвешка и Ирска на итни консултации

Израел ги повика своите амбасадори во Норвешка и Ирска на итни консултации

Ерусалим, 22 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Израел, Израел Кац денеска ги повик...

Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Њујорк, 21 мај 2024 (МИА) - Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос...

Евакуација на последната болница која работи во северниот дел на Газа

Евакуација на последната болница која работи во северниот дел на Газа

Газа, 21 мај 2024 (МИА) - Откако израелската армија изврши напади во близина, започна евакуацијата н...

Во Појасот Газа за еден ден загинале 85 луѓе

Во Појасот Газа за еден ден загинале 85 луѓе

Газа, 21 мај 2024 (МИА) – Палестинското Министерство за здравство денеска соопшти дека во изминатите...

Лапид бара нормализација на односите Израел - Саудиска Арабија

Лапид бара нормализација на односите Израел - Саудиска Арабија

Тел Авив, 21 мај 2024 (МИА) – Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид денеска побара од премиеро...

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Вашингтон, 21 мај 2024 (МИА) - Советникот за безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, Џејк...

Обвинителот на МКС и се заблагодари на Амал Клуни

Обвинителот на МКС и се заблагодари на Амал Клуни

Хаг, 20 мај 2024 (МИА) - Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, денеска,...

Image

Остани поврзан