• сабота, 24 февруари 2024

Средба на Беќировиќ со Шолц: Нема да има ниту брз ниту бавен распад на Босна и Херцеговина

Средба на Беќировиќ со Шолц: Нема да има ниту брз ниту бавен распад на Босна и Херцеговина

Берлин, 9 декември 2023 (МИА)- Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Денис Беќировиќ, денеска во Берлин разговараше со канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц.

Беќировиќ истакна дека односите меѓу БиХ и Германија се многу добри и пријателски и дека Германија од 1990-тите до денес се докажала како силен партнер и пријател на државата Босна и Херцеговина.

Тој изрази особена благодарност за билатералната поддршка што Владата на Германија и ја дава на БиХ преку развојна помош во спроведувањето на реформите и градењето на капацитетите во процесот на европска интеграција“, соопштија од кабинетот на Беќировиќ.

Тој нагласи дека е многу важно тоа што германските функционери испраќаат јасни пораки дека недвосмислено ја поддржуваат Босна и Херцеговина, како и дека истакнуваат дека нема да има ниту брзо ниту бавно распаѓање на државата БиХ.

Бошњачкиот член на Претседателството истакна дека Германија е еден од најважните надворешно-трговски партнери на БиХ и дека вкупната надворешно-трговска размена меѓу двете земји постојано се зголемува, а лани таа изнесувала рекордни 2,8 милијарди евра.

Беќировиќ, се додава, го информирал Шолц за важноста од што поскоро отворање на преговорите за членство на БиХ во ЕУ, оценувајќи дека на овој начин ќе се отвори простор за суштински реформи во БиХ, кои ќе имаат позитивни ефекти врз економијата на БиХ. и општеството во целина.

Тој особено изрази благодарност за вклученоста на Германија во Берлинскиот процес.

Според соопштението, Шолц посочил дека Германија е еден од главните застапници на европскиот пат на БиХ и дека останува силен партнер на БиХ во спроведувањето на реформите, кои ќе обезбедат подобрување на владеењето на правото, демократијата и економскиот развој. на земјата.

Тој, исто така, истакна дека интерес на Германија е постигнување на постојана стабилност во регионот, преку обезбедување на европска перспектива за сите земји од Западен Балкан. ссм/

фото: принтскрин

Тагови

Остани поврзан