• понеделник, 20 мај 2024
Дрекслер:  За позиционирањето како доверлив меѓународен партнер за идната влада е важно да нема сомнеж за почитувањето на обврзувачките договори

Дрекслер: За позиционирањето како доверлив меѓународен партнер за идната влада е важно да нема сомнеж за почитувањето на обврзувачките договори

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Преспанскиот договор е обврзувачки според м...

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина нап...

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

Брисел, 17 мај 2024 (МИА) – Европска Унија денеска ја испрати првата пратка со хуманитарна помош за...

Вархеји: Планот за раст се реализира, ќе разговараме за приоритети како СЕПА

Вархеји: Планот за раст се реализира, ќе разговараме за приоритети како СЕПА

Котор, 16 мај 2024 (МИА) – Планот за раст за Западен Балкан веќе се реализира, а на Самитот ќе разго...

Зајкова: Забрзана ЕУ интеграција е клучот за иднината на Македонија

Зајкова: Забрзана ЕУ интеграција е клучот за иднината на Македонија

16 мај 2024  Придобивките од членството во ЕУ, значително ги надминуваат сегашните пред...

За две децении 10-те „нови членки“ на ЕУ го удвоија својот БДП  

За две децении 10-те „нови членки“ на ЕУ го удвоија својот БДП  

Брисел, 16 мај 2024 (МИА) - Десетте земји кои станаа членки на ЕУ пред 20 години изминативе две деце...

ЕУ го повика Израел „веднаш“ да ја прекине воената операција во Рафа

ЕУ го повика Израел „веднаш“ да ја прекине воената операција во Рафа

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Европската унија денеска го повика Израел „веднаш“ да ја прекине својата...

Усвоени реформите на европскиот Пакт за азил и миграција 

Усвоени реформите на европскиот Пакт за азил и миграција 

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Советот на ЕУ усвои 10 законски акти со кои се реформира европската рамк...

Вархеји: Србија да ​​продолжи со усогласување на визната политика со ЕУ

Вархеји: Србија да ​​продолжи со усогласување на визната политика со ЕУ

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Еврокомесарот за добрососедска политика и проширување, Оливер Вархеји,...

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

Приштина, 14 мај 2024 (МИА) - Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала-Шварц, изја...

ЕУ подготвува мерки за поддршка на позитивното влијание на инфлуенсерите 

ЕУ подготвува мерки за поддршка на позитивното влијание на инфлуенсерите 

Брисел, 14 мај 2024 (МИА) - Советот не ЕУ денеска одобри заклучоци со кои се повикува на зголемена п...

ЕУ со позитивни оцени за придонесот на Народната банка во намалувањето на инфлацијата и стабилноста на банкарскиот сектор

ЕУ со позитивни оцени за придонесот на Народната банка во намалувањето на инфлацијата и стабилноста на банкарскиот сектор

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - Инфлацијата се намали од 19,8 на 4 проценти, како резулат на монетарното...

„Букинг“ доби обврска да нуди поголем избор на сместувачки капацитети на туристите 

„Букинг“ доби обврска да нуди поголем избор на сместувачки капацитети на туристите 

Брисел, 14 мај 2024 (МИА) - Европската комисија ја именува компанијата „Букинг“ за „вратар“ согласно...

Правда: Словаците ги ценат придобивките од ЕУ, но не се грижат за европските избори и за Брисел

Правда: Словаците ги ценат придобивките од ЕУ, но не се грижат за европските избори и за Брисел

Братислава, 13 мај 2024 (МИА) - Словаците ги ценат предностите на Европската унија, но изборите за Е...

Стано: ЕУ очекува новите власти на Северна Македонија да продолжат со успешниот пристапен пат

Стано: ЕУ очекува новите власти на Северна Македонија да продолжат со успешниот пристапен пат

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) - Европската Унија очекува од новите власти в...

Image

Остани поврзан