• понеделник, 04 март 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

2 ноември 2023  Скопје - Собранието на Република Северна Македонија ќе...

Пендаровски: Оценка за мојот мандат ќе дадат граѓаните

Пендаровски: Оценка за мојот мандат ќе дадат граѓаните

Скопје, 1 ноември 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски вели дека оценката за неговиот мандат...

Галант: Хамас има само две опции – да умре или безусловно да се предаде

Галант: Хамас има само две опции – да умре или безусловно да се предаде

Тел Авив, 1 ноември 2023 (МИА) – Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека Хам...

Претставници на 28 земји се подготвени да работат за да се намалат ризиците од вештачката интелигенција

Претставници на 28 земји се подготвени да работат за да се намалат ризиците од вештачката интелигенција

Блечли Парк, 1 ноември 2023 (МИА) – Делегати од 28 земји, вклучително и САД и Кина, се согласија ден...

Приведено лице од ресенско, пронајдени бесправно исечени дрва

Приведено лице од ресенско, пронајдени бесправно исечени дрва

Скопје, 1 ноември 2023 (МИА) - Полициски службеници од СВР Битола - ОВР Ресен, денеска во ресенското...

Дижарик: Генералниот секретар на ОН е „згрозен“ од ескалацијата на насилството во Газа

Дижарик: Генералниот секретар на ОН е „згрозен“ од ескалацијата на насилството во Газа

Њујорк, 1 ноември 2023 (МИА) – Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е „згрозен од ескалацијата...

Петровска: Државата е безбедна, инвестираме во нова и модерна опрема и ја следиме состојбата во регионот

Петровска: Државата е безбедна, инвестираме во нова и модерна опрема и ја следиме состојбата во регионот

Скопје, 1 ноември 2023 (МИА) - Државата е безбедна, силно инвестираме во нова и модерна опрема и буд...

Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ нуди решенија и солуции во енергетиката за како држава да не зависиме само од соседите и да создадиме капацитети

Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ нуди решенија и солуции во енергетиката за како држава да не зависиме само од соседите и да создадиме капацитети

Скопје, 1 ноември 2023  Во вечерашната емисија „24 анализа“ на 24 ТВ гостуваше портпаро...

Мицкоски го информирал Вадефул дека се злоупотребува европското знаменце за носење законски решенија

Мицкоски го информирал Вадефул дека се злоупотребува европското знаменце за носење законски решенија

Скопје, 1 ноември 2023 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба...

Путин: Западот би можел да прибегне кон саботажа бидејќи санкциите се бескорисни

Путин: Западот би можел да прибегне кон саботажа бидејќи санкциите се бескорисни

Москва, 1 ноември 2023 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин денеска на состанок за економски п...

Блинкен ќе се сретне со Нетанјаху за време на второто патување во Израел од почетокот на војната

Блинкен ќе се сретне со Нетанјаху за време на второто патување во Израел од почетокот на војната

Вашингтон, 1 ноември 2023 (МИА) – Американскиот државен секретар Антони Блинкен планира повторно да...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

2 Ноември 2023 Меѓународен ден за запирање на неказнивоста на нападите кон новинарите

Зибери: Има многу отворени прашања на кои треба да се одговори за инцидентот во затворот Идризово

Зибери: Има многу отворени прашања на кои треба да се одговори за инцидентот во затворот Идризово

Скопје, 1 ноември 2023 (МИА) - Народниот правобранител Насер Зибери вели дека има многу отворен...

Канцеларија за човекови права на ОН: Нападот на кампот Џабалија може да биде воено злосторство

Канцеларија за човекови права на ОН: Нападот на кампот Џабалија може да биде воено злосторство

Њујорк, 1 ноември 2023 (МИА) – Канцеларијата за човекови права на ОН изрази загриженост на X дека на...

Бектеши: До крајот на ноември ќе чекаме одговор на нашето барање за таксата за транзит на руски гас

Бектеши: До крајот на ноември ќе чекаме одговор на нашето барање за таксата за транзит на руски гас

Скопје, 1 ноември 2023 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши вечерва изјави дека до крајот...

Image

Остани поврзан