• вторник, 16 април 2024
Запалено стрниште во близина на Охис

Запалено стрниште во близина на Охис

Скопје, 29 август 2033 (МИА) - Пожар избувна вечерва во 21:10 часот на стрниште зад фабриката Охис,...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

30 август 2023  Скопје – Министерката за надворешни работи на Канада,...

Нетанјаху им нареди на министерствата да не одржуваат тајни разговори без негово одобрение

Нетанјаху им нареди на министерствата да не одржуваат тајни разговори без негово одобрение

Тел Авив, 29 август 2023 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска издаде наредба негов...

Османи: Големо не за воведување историски толкувања во патоказите, големо да за правата на заедниците без разлика на нивната големина

Османи: Големо не за воведување историски толкувања во патоказите, големо да за правата на заедниците без разлика на нивната големина

Скопје, 29 август 2023 "Прво, добро е што Александар Адам е со нас овде, бидејќи тој е еден...

Едно лице повредено во невремето во Хрватска

Едно лице повредено во невремето во Хрватска

Загреб, 29 август 2023 (МИА) – Во Карловачката жупанија од удар на гром е повредена жена, на која и...

САД и неколку европски земји спречија штетна програма за кибер напади на клучна инфраструктура

САД и неколку европски земји спречија штетна програма за кибер напади на клучна инфраструктура

  Вашингтон, 29 август 2023 (МИА)  Министерството за правда на САД објави денеска...

Путин во октомври ќе ја посети Кина

Путин во октомври ќе ја посети Кина

Москва, 29 август 2023 (МИА) – Претседателот на Русија, Владуимир Путин ќе ја посети Кина во октомвр...

Рама: Побезбедни сме во бавниот европски автобус отколку во руски авион

Рама: Побезбедни сме во бавниот европски автобус отколку во руски авион

Тирана, 29 август 2023 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама реагираше откако Европската комисија го к...

Фајон: Ова година е клучна за проширување на ЕУ

Фајон: Ова година е клучна за проширување на ЕУ

Љубљана, 29 август 2023 (МИА) – Шефицата на словенечката дипломатија Тања Фајон изјави дека оваа год...

Еминем побара претседателскиот кандидат Рамасвами да не користи негова музика во кампањата

Еминем побара претседателскиот кандидат Рамасвами да не користи негова музика во кампањата

Вашингтон, 29 август 2023 (МИА) - Претендентот за републикански претседателски кандидат Вивек Рамасв...

ЕК по „ветувањето“ на Мишел за Западен Балкан: ЕУ не е фокусирана на датумот, туку на заслугите

ЕК по „ветувањето“ на Мишел за Западен Балкан: ЕУ не е фокусирана на датумот, туку на заслугите

Брисел, 29 август 2023 (МИА)- Проширувањето на Европската унија е политички приоритет за Европската...

Мисајловски: Потребни се избори, 80 проценти од граѓаните се против уставните измени

Мисајловски: Потребни се избори, 80 проценти од граѓаните се против уставните измени

Скопје, 29 август 2023 Апсолутно потребни се избори, ние долго време тоа го говориме и секог...

Фон дер Лајен официјално го предложи Вопке Хукстра за нов еврокомесар

Фон дер Лајен официјално го предложи Вопке Хукстра за нов еврокомесар

Брисел, 29 август 2023 (МИА) – По

Маричиќ на Бледскиот стратешки форум: Колку е подостижно проширувањето на ЕУ толку е посилен гласот на Европа

Маричиќ на Бледскиот стратешки форум: Колку е подостижно проширувањето на ЕУ толку е посилен гласот на Европа

Скопје, 29 август 2023 (МИА) - Проширувањето на ЕУ е нејзина најсилната политика, колку е подостижна...

Дачиќ не верува дека Западен Балкан ќе влезе во ЕУ до 2030 година

Дачиќ не верува дека Западен Балкан ќе влезе во ЕУ до 2030 година

Љубљана, 29 август 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ денеска во Бле...

Image

Остани поврзан