• вторник, 23 јули 2024
Куќен притвор за Тодоровиќ, а 30-дневен за Здравев во „Феникс“ за злоупотреби со спомениците од „Скопје 2014“

Куќен притвор за Тодоровиќ, а 30-дневен за Здравев во „Феникс“ за злоупотреби со спомениците од „Скопје 2014“

Скопје, 30 јуни 2023 (МИА) - Судија на претходна постапка му одреди куќен притвор на поранешниот гра...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

1 јули 2023  Скопје - Министерот за надворешни работи Бујар Османи ќе...

Во Крива Паланка отворена четвртата самостојна изложба графики на Стефан Јакимовски

Во Крива Паланка отворена четвртата самостојна изложба графики на Стефан Јакимовски

Крива Паланка, 30 јуни 2023 (МИА) - Во галеријата на Национална установа Центар за култура Крива Пал...

Во Словенија лани се зголемил бројот на кибер напади

Во Словенија лани се зголемил бројот на кибер напади

Љубљана, 30 јуни 2023 (МИА) -  Словенија пријавила 4.123 инциденти за кибер безбедност минатата...

Тодоровиќ повеќе од три часа на распит во суд за „Феникс“, обвинителството бара притвор

Тодоровиќ повеќе од три часа на распит во суд за „Феникс“, обвинителството бара притвор

Скопје, 30 јуни 2023 (МИА) - Поранешниот градоначалник на Општина Центар Владимир Тодоровиќ повеќе о...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

1 Јули 2023 МАДРИД – Шпанија од Шведска го презема претседавањето с...

Марк Мили: Украинската контраофанзива се развива побавно од предвиденото

Марк Мили: Украинската контраофанзива се развива побавно од предвиденото

Вашингтон, 30 јуни 2023 (МИА) - Украинската контраофанзива се развива побавно од предвиденото, но на...

Европската комисија покренува инвестициски пакет во вредност од 2,1 милијарди евра за Западен Балкан

Европската комисија покренува инвестициски пакет во вредност од 2,1 милијарди евра за Западен Балкан

 Брисел, 30 јуни 2023 (МИА) - Европската комисија денеска го промовираше новиот финансиски паке...

Пендаровски: Имаме информации дека луѓе од МПЦ, бизнис заедницата и партиите соработуваат со руски служби

Пендаровски: Имаме информации дека луѓе од МПЦ, бизнис заедницата и партиите соработуваат со руски служби

Скопје, 30 јуни 2023 (МИА) - Никој не може да го оспори правото на црквата да протестира, секој има...

Зеленски нареди зајакнување на границата со Белорусија поради доаѓањето на групата Вагнер

Зеленски нареди зајакнување на границата со Белорусија поради доаѓањето на групата Вагнер

Киев, 30 јуни 2023 (МИА) -  Украинскиот претседател Володимир Зеленски нареди денеска да се зај...

Рама за „Шпигел“: Ако муџахедините сакаат војна, мора да ја напуштат Албанија

Рама за „Шпигел“: Ако муџахедините сакаат војна, мора да ја напуштат Албанија

Тирана, 30 јуни 2023 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Шпигел изјави дека муџахедин...

Муцунски: Граѓаните немаат доверба во правосудството

Муцунски: Граѓаните немаат доверба во правосудството

 Скопје, 30 јуни 2023 Сведоци сме во последниот период за низа скандали, дел објавени о...

Суд во Бразил му забрани на поранешниот претседател Болсонаро да се кандидира за функција до 2030 година

Суд во Бразил му забрани на поранешниот претседател Болсонаро да се кандидира за функција до 2030 година

Бразилија, 30 јуни 2023 (МИА) - Судски совет денеска изгласа дека поранешниот бразилски претседател...

Бислимоски: Со воведувањето на дневната евтина тарифа, ќе имаме најниска цена на струјата во Европа

Бислимоски: Со воведувањето на дневната евтина тарифа, ќе имаме најниска цена на струјата во Европа

Скопје, 30 јуни 2023 (МИА) - Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бисли...

Советот за безбедност на ОН ја прекинува мировната мисија во Мали

Советот за безбедност на ОН ја прекинува мировната мисија во Мали

Њујорк, 30 јуни 2023 (МИА) - Советот за безбедност на ОН гласаше за завршување на децениската мировн...

Image

Остани поврзан