• вторник, 30 мај 2023
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

6 мај 2023  Лондон - Претседателот Стево Пендаровски, придружуван од с...

Костадиновска-Стојчевска: Свечена вечер над македонското небо, достојна за 5 Мај - Денот на македонскиот јазик

Костадиновска-Стојчевска: Свечена вечер над македонското небо, достојна за 5 Мај - Денот на македонскиот јазик

Скопје, 5 мај 2023 (МИА) - Преку видео проекции на повеќе објекти во државата вечерва се испишани ци...

Османи: Доколку не се завршат уставните измени, паузира целиот процес на преговори

Османи: Доколку не се завршат уставните измени, паузира целиот процес на преговори

Скопје, 5 мај 2023 (МИА) - Доколку не се завршат уставните измени до крајот на годината, паузира цел...

Седница на Советот за човекови права на ОН на 11 мај посветена на Судан

Седница на Советот за човекови права на ОН на 11 мај посветена на Судан

Женева, 5 мај 2023 (МИА) - Советот за човекови права на ОН ќе одржи посебна седница на 11 мај за да...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

6 мај 2023 Лондон - Крунисување на британскиот крал Чарлс Трети.

Францускaтa премиерка Борн ги повика синдикатите на разговори

Францускaтa премиерка Борн ги повика синдикатите на разговори

Париз, 5 мај 2023 (МИА) - Француската премиерка Елизабет Борн ги повика синдикатите на билатерални с...

Свечена академија и културно-уметничка програма по повод 5 мај - Денот на македонскиот јазик во Тетово

Свечена академија и културно-уметничка програма по повод 5 мај - Денот на македонскиот јазик во Тетово

Тетово, 5 мај 2023 (МИА) - Во организација на литературниот клуб „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово прв па...

ОН предупредија дека 19 милиони луѓе во Судан можат да бидат изложени на ризик од глад и неисхранетост во наредните месеци

ОН предупредија дека 19 милиони луѓе во Судан можат да бидат изложени на ризик од глад и неисхранетост во наредните месеци

Њујорк, 5 мај 2023 (МИА) - Конфликтот во Судан би можел да предизвика глад и неисхранетост за 19 мил...

„Рамо до рамо до победа“ во Кочани, Берово, Штип и Делчево: Градиме стабилна и развојна економија, атрактивна за странските компании

„Рамо до рамо до победа“ во Кочани, Берово, Штип и Делчево: Градиме стабилна и развојна економија, атрактивна за странските компании

Скопје, 5 мај 2023 (МИА) - Теренските активности на СДСМ, „Рамо до рамо до победа“ продолжија и дене...

Институции и културно-историски знаменитости вечерва ќе бидат обоени во чест на македонскиот јазик

Институции и културно-историски знаменитости вечерва ќе бидат обоени во чест на македонскиот јазик

Скопје, 5 мај 2023 (МИА) - Неколку институции и културно историски знаменитости меѓу кои македонскот...

Земјотрес од 5,7 степени го погоди јапонскиот остров Хокаидо

Земјотрес од 5,7 степени го погоди јапонскиот остров Хокаидо

Токио, 5 мај 2023 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди...

Ковачевски во ОН: Северна Македонија создаде модел за мултиетничка демократија со добри дипломатски обичаи и добрососедски односи

Ковачевски во ОН: Северна Македонија создаде модел за мултиетничка демократија со добри дипломатски обичаи и добрососедски односи

Скопје, 5 мај 2023 (МИА) - Со дијалог, разбирање, толеранција и компромис може да се решат и на...

Земјотрес со јачина од 4,6 степени во турската провинција Кахраманмараш

Земјотрес со јачина од 4,6 степени во турската провинција Кахраманмараш

Кахраманмараш, 5 мај 2023 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 4,6 степени е регистриран денеска во ју...

Ученици од СУГСГ „Орце Николов“ наградени за најдобри состави на Саем на книга

Ученици од СУГСГ „Орце Николов“ наградени за најдобри состави на Саем на книга

Скопје, 5 мај 2023 (МИА) - Во рамки на програмата на тековното издание на Саемот на книга, двајца уч...

Словенија го засилува полициското присуство околу училиштата со цел навремено откривање потенцијални насилни инциденти

Словенија го засилува полициското присуство околу училиштата со цел навремено откривање потенцијални насилни инциденти

Љубљана, 5 мај 2023 (МИА) - Поради трагичниот масакр во ОУ „Владислав Рибникар“ завчера во Србија, п...

Image

Остани поврзан