• вторник, 23 јули 2024
На денешен ден

На денешен ден

9 ноември 2022 (МИА)   1689.- Во Призрен умрел Џовани Пиколомини, австриски војсководец, по чија наредба австриск...

Од верските календари

Од верските календари

9 ноември 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанс...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 9 ноември 2022 (МИА) – Денеска е среда, 9 ноември 2022 година, 312-иот ден во годината. До крајот на годината ос...

Зечевиќ, Богоев и Спасовски на средби со граѓаните во Маврово Ростуше

Зечевиќ, Богоев и Спасовски на средби со граѓаните во Маврово Ростуше

Скопје, 8 ноември 2022 Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, потпретседателот Стефан Богоев и чл...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

9 Ноември 2022  Брисел – Обраќање на претседателката на Европската комисија, Урсула

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

9 ноември 2022  Струмица - Премиерот Димитар Ковачевски во посета на Општина Струмица...

ЦУК: Спасувачката акција во подножјето на Титов Врв на Шар Планина, се извлекуваат двајца планинари

ЦУК: Спасувачката акција во подножјето на Титов Врв на Шар Планина, се извлекуваат двајца планинари

Скопје, 8 ноември 2022 (МИА) - По добиен повик за итен случај на 112, во тек е спасувачка акција во коо...

Средба на министрите за одбрана на Хрватска и Словенија

Средба на министрите за одбрана на Хрватска и Словенија

Загреб, 8 ноември 2022 (МИА) – Хрватска и Словенија се посветени на решителн...

Светски рекорд: Во Калифорнија се падна џекпот од две милијарди долари на лотарија

Светски рекорд: Во Калифорнија се падна џекпот од две милијарди долари на лотарија

Лос Анџелес, 8 ноември 2022 (МИА) – Еден играч во Калифорнија освои 2,04 мил...

Европратеници бараат сослушување за новиот сопственик на „Твитер“ Илон Маск

Европратеници бараат сослушување за новиот сопственик на „Твитер“ Илон Маск

Брисел, 8 ноември 2022 (МИА) – Европратениците од центристичката група „Да ја обновиме Европа“ денеска...

Бегај со порака до косовските власти и лидери: Решение преку дијалог

Бегај со порака до косовските власти и лидери: Решение преку дијалог

Тирана, 8 ноември 2022 (МИА) – Албанскиот претседател Бајрам Бегај апелираше до косовските власти и лид...

Приведен биточанец баран со потерница за издржување мерка притвор

Приведен биточанец баран со потерница за издржување мерка притвор

Скопје, 8 ноември 2022 (МИА) - Полициски службеници од СВР Битола денеска на булевар „1 Мај" го лишија...

Во Шпанија цело село се продава за 260.000 евра

Во Шпанија цело село се продава за 260.000 евра

Мадрид, 8 ноември 2022 (МИА) – Село во близина на градот Замора во северозападна

Ердоган најави нов состанок за прием на Шведска и Финска во НАТО

Ердоган најави нов состанок за прием на Шведска и Финска во НАТО

Анкара, 8 ноември 2022 (МИА) - Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска во Анкара, по сред...

ЦУК: Извлечени двете лица кои со квадрицикл паднаа во провалија на Караџица

ЦУК: Извлечени двете лица кои со квадрицикл паднаа во провалија на Караџица

Скопје, 8 ноември 2022 (МИА) - Двете лица кои со квадрицикл (мопед на четири тркала) паднаа во провалиј...

Image

Остани поврзан