• вторник, 18 јуни 2024
На денешен ден

На денешен ден

21 октомври 2022 (МИА)   1422.- Умрел францускиот крал Шарл VI, кој на престолот бил 42 години. Во почетокот на в...

Од верските календари

Од верските календари

21 октомври 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулија...

Претежно сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец

Претежно сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец

Скопје, 21 октомври 2022 (МИА) - Претежно сончево, утрото студено со слаба магла или ниска облачност по одделни котлини....

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 21 октомври 2022 (МИА) - Денеска е петок, 21 октомври 2022 година, 293-иот ден во годината. До крајот на годинат...

Бајден во Питсбург одржа говор покрај мост што се урна изутринава 

Бајден во Питсбург одржа говор покрај мост што се урна изутринава 

Вашингтон, 20 октомври 2022 (МИА)

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

21 октомври 2022  Скопје - Седница на собраниската Комисија за европски прашања.

Отворена изложбата на пастели „Девојки и сведоци“ и претставена монографијата „Урбани пејзажи“ на уметникот Павле Кузманоски

Отворена изложбата на пастели „Девојки и сведоци“ и претставена монографијата „Урбани пејзажи“ на уметникот Павле Кузманоски

Тетово, 20 октомври 2022 (МИА) - Со промотивните обраќања на Климе Коробар, историчар на уметност, и ак...

Шпанските клубови најавија штрајк поради Суперлигата

Шпанските клубови најавија штрајк поради Суперлигата

Мадрид, 20 октомври 2022 (МИА) – Претседателот на шпанската фудбалска Ла Ли...

Бела куќа: Ирански војници на Крим ѝ помагаат на Русија во нападите врз Украина

Бела куќа: Ирански војници на Крим ѝ помагаат на Русија во нападите врз Украина

Вашингтон, 20 октомври 2022 (МИА) - Ирански војници се нао...

Мицкоски: Инфлацијата не е само висока поради увезената криза

Мицкоски: Инфлацијата не е само висока поради увезената криза

Скопје, 20 октомври 2022 „Од 2007-тата до 2016-тата БДП во тој период се зголемил за 4 милијарди 185 м...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

20 октомври 2022 Брисел - Самит на Европскиот совет. Прага - Завршу...

Велковски: Подготвени сме за добар резултат против Саудиска Арабија

Велковски: Подготвени сме за добар резултат против Саудиска Арабија

Абу Даби, 20 октомври 2022 (МИА) – Македонската селекција составена од фудб...

Албанската влада го презентира планот на мерки за заштеда на струја, по 22 часот се гасат уличните светилки 

Албанската влада го презентира планот на мерки за заштеда на струја, по 22 часот се гасат уличните светилки 

Тирана,  октомври 2022 (МИА) - Албанската влада доцна попладнево до Парламентот  го дос...

Роналдо исфрлен од составот на Манчестер јунајтед

Роналдо исфрлен од составот на Манчестер јунајтед

Манчестер, 20 октомври 2022 (МИА) – Кристијано Роналдо нема да биде во сост...

Фајон: Северна Македонија во ЕУ до 2030 година е реална цел

Фајон: Северна Македонија во ЕУ до 2030 година е реална цел

Скопје, 20 октомври 2022 (МИА) – Искрено верувам дека со тоа што Северна Македонија ги започна пристапн...

Image

Остани поврзан