• вторник, 18 јуни 2024
На денешен ден

На денешен ден

27 јули 2022 (МИА)   916.- Во Охрид се упокоил Свети Климент Охридски, средновековен писател и педагог, ученик на...

Од верските календари

Од верските календари

27 јули 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијански...

Сончево со мала облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Сончево со мала облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Скопје, 27 јули 2022 (МИА) - Времето претпладне сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне и к...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 27 јули 2022 (МИА) - Денеска е среда, 27 јули 2022 година, 203-иот ден во годината. До крајот на годината остану...

Се прошири пожарот кај селата Владевци и Трибичино во Општина Василево

Се прошири пожарот кај селата Владевци и Трибичино во Општина Василево

Скопје, 26 јули 2022 (МИА) - Пожарот што започна вчера во попладневните часови на територија на Општина...

Реактивиран пожарот на полигонот „Криволак“ и поделен на три краци

Реактивиран пожарот на полигонот „Криволак“ и поделен на три краци

Неготино, 26 јули 2022 (МИА) - Пожарот на армискиот полигон „Криволак“ е реактивиран денеска попладне и...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

27 јули 2022  Скопје - Собранието ќе ги одржи 82-та, како и продолженија на 50-та, 57...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

27 јули 2022 Франкфурт - Синдикатот на германската авиокомпанија Луфтханза повика на...

Папата на миса во Канада повика да заврши маргинализацијата на домородците

Папата на миса во Канада повика да заврши маргинализацијата на домородците

Едмонтон, 26 јули 2022 (МИА) - Папата Франциск денеска одржа миса пред десетици илјади верници на фудба...

Во Битола почна фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“

Во Битола почна фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“

Битола, 26 јули 2022 (МИА)-Со македонскот...

САД не добиле формално известување од Русија за напуштањето на МВС 

САД не добиле формално известување од Русија за напуштањето на МВС 

Вашингтон, 26 јули 2022 (МИА) - Администрацијата во...

САД ја обвинуваат Кина за растечките тензии во Јужно Кинеско Море

САД ја обвинуваат Кина за растечките тензии во Јужно Кинеско Море

Вашингтон, 26 јули 2022 (МИА) – САД денеска ја обвинија Кина за зголемените „провокации“ против ривалск...

Европска вечер во рамките на фестивалот „Охридско лето“

Европска вечер во рамките на фестивалот „Охридско лето“

Охрид, 26 јули 2022 (МИА) - Евроамбасадорот Дејвид Гир и амбасадорот на Чешка во земјава Јарлослав Лудв...

Законот за буџети доби поддршка во второто читање на Комисијата за финансирање и буџет

Законот за буџети доби поддршка во второто читање на Комисијата за финансирање и буџет

Џонсон му ја додели на Зеленски наградата „сер Винстон Черчил“

Џонсон му ја додели на Зеленски наградата „сер Винстон Черчил“

Лондон, 26 јули 2022 (МИА) - Британскиот премиер Борис Џонсон го спореди лидерството со Украина на Воло...

Image

Остани поврзан