• вторник, 23 јули 2024
На денешен ден

На денешен ден

16 јули 2022 (МИА)   1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски сликар, еден од најпознатите светски портретисти...

Од верските календари

Од верските календари

16 јули 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијански...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 16 јули 2022 (МИА) - Денеска е сабота, 16 јули 2022 година, 192-иот ден во годината. До крајот на годината остан...

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Скопје, 16 јули 2022 (МИА) - Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умере...

Обединети за Македонија: Да продолжиме по европскиот пат како горди Македонци

Обединети за Македонија: Да продолжиме по европскиот пат како горди Македонци

Скопје, 15 јули 2022 На вечерашниот состанок на Претседателството на Обединети за Македонија, се донес...

МИА Најави - МКД

МИА Најави - МКД

16 јули 2022 Скопје - Продолжение на 81-та седница на Собранието на Република Северна...

Протест пред Собранието против францускиот предлог

Протест пред Собранието против францускиот предлог

Скопје, 15 јули 2022 (МИА) -...

Собраниската расправа по Информацијата за предлог-преговарачката рамка продолжува утре

Собраниската расправа по Информацијата за предлог-преговарачката рамка продолжува утре

Скопје, 15 јули 2022 (МИА) - Расправата по Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка...

ЦУК: Успешната акција за пронаоѓање на изгубен повозрасен маж во реонот на село Ореше 

ЦУК: Успешната акција за пронаоѓање на изгубен повозрасен маж во реонот на село Ореше 

Скопје, 15 јули 2022 (МИА) - Оперативниот центар на Центарот за управување со кризи (ЦУК) и Регионалнио...

Украина ги доби првите ракетни фрлачи со долг дострел М270 од Велика Британија

Украина ги доби првите ракетни фрлачи со долг дострел М270 од Велика Британија

Киев, 15 јули 2022 (МИА) - Украина денеска ја доби од Велика Британија првата испорака на модерн...

У20: Македонските кошаркарки поразени во четвртфиналето на ЕП

У20: Македонските кошаркарки поразени во четвртфиналето на ЕП

Скопје, 15 јули 2022 (МИА) – Македонската женска кошаркарска репрезентација до 20 години не успеа да об...

Во Германија натпросечна побарувачка за греалки поради страв од недостиг на гас

Во Германија натпросечна побарувачка за греалки поради страв од недостиг на гас

Берлин, 15 јули 2022 (МИА) - Германците, плашејќи се од недостиг на гас во есен и зима, купуваат повеќе...

ДУИ: Скандалозна е споредбата на ЕУ и Фон Дер Лејен со нацистите од страна на пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ

ДУИ: Скандалозна е споредбата на ЕУ и Фон Дер Лејен со нацистите од страна на пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 15 јули 2022 Демократската унија за интеграција го осудува навредливиот речник на пратеничкат...

Бајден пристигна во Саудиска Арабија, прва средба со престолонаследникот Бин Салман

Бајден пристигна во Саудиска Арабија, прва средба со престолонаследникот Бин Салман

Џеда, 15 јули 2022 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден, кој денеска пристигна во Саудиска Араби...

Ѓоргиевска: Родовата еднаквост и економското зајакнување клучно за развој на македонското општество и економија

Ѓоргиевска: Родовата еднаквост и економското зајакнување клучно за развој на македонското општество и економија

Охрид, 15 јули 2022 (МИА) - Родовата еднаквост и економското зајакнување на жените се еден од клучните...

Image

Остани поврзан