• среда, 17 јули 2024
На денешен ден

На денешен ден

7 мај 2022 (МИА)   - Денеска е Ден на македонската полиција. 1755.- На иницијатива на големиот руски научник Мих...

Од верските календари

Од верските календари

7 мај 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот...

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Скопје, 7 мај 2022 (МИА) - Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во западните планински подрачја...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 7 мај 2022 (МИА) – Денеска е сабота, 7 мај 2022 година, 123-иот ден во годинат...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

7 мај 2022  Скопје - Министерот за надворешни работи, Бујар Осм...

Зеленски во недела ќе разговара со лидерите на Г7

Зеленски во недела ќе разговара со лидерите на Г7

Вашингтон, 6 мај 2022 (МИА) - Лидерите на Г7, меѓу кои и американскиот претседател Џо Бајден, во недела...

Верешчук: Евакуирани се 50 лица од Азовстал

Верешчук: Евакуирани се 50 лица од Азовстал

Киев, 6 мај 2022 (МИА) - Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук денеска изјави дека 50 жени, деца и п...

Отворено 12. издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Сарај Фест“

Отворено 12. издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Сарај Фест“

Скопје, 6 мај 2022 (МИА) - Во организација на културно - уметничко друштво „Дрита е Дервенит“ вечерва з...

Брнабиќ: Иницијативата Отворен Балкан е отворена за сите

Брнабиќ: Иницијативата Отворен Балкан е отворена за сите

Белград, 6 мај 2022 (МИА) - Многу луѓе, дури и европски политичари, имаат наратив дека иницијативата „О...

Вучиќ: По изјавата на Путин, Србија е под притисок на Запад да го признае Косово

Вучиќ: По изјавата на Путин, Србија е под притисок на Запад да го признае Косово

Белград, 6 мај 2022 (МИА) - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста изјави...

Николовски од Тирана: Продолжуваме да ја продлабочуваме соработката со Албанија

Николовски од Тирана: Продолжуваме да ја продлабочуваме соработката со Албанија

Скопје, 6 мај 2022 (МИА) - Република Северна Македонија и Република Албанија имаат одли...

Фон дер Лајен за „клучната“ гасна врска меѓу Франција и Шпанија

Фон дер Лајен за „клучната“ гасна врска меѓу Франција и Шпанија

Барселона, 6 мај 2022 (МИА) - Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска повик...

На Шри Ланка прогласена вонредна состојба поради големите протести

На Шри Ланка прогласена вонредна состојба поради големите протести

Коломбо, 6 мај 2022 (МИА) – Претседателот на Шри Ланка Готабаја Раџапакса прогласи вонредна состојба, д...

Дебарските гимназијалци премиерно ја изведоа „Госпоѓа министерка“

Дебарските гимназијалци премиерно ја изведоа „Госпоѓа министерка“

Дебар, 6 мај 2022 (МИА) – Во концертната сала на Центарот за култура – Дебар дебарските гимназијалци пр...

Најмалку осум загинати и 30 повредени во експлозијата во хотелот „Саратога“ во центарот на Хавана

Најмалку осум загинати и 30 повредени во експлозијата во хотелот „Саратога“ во центарот на Хавана

Хавана, 6 мај 2022 (МИА) – Најмалку осум лица загинаа, а 30 се повредени во експлозијата во хотелот “Са...

Image

Остани поврзан