• вторник, 18 јуни 2024
На денешен ден

На денешен ден

2 ноември 2021 (МИА)   1687.- Во Отоманското царство, по буната, од власт е тргнат султанот Мухамед IV, а на него...

Од верските календари

Од верските календари

2 ноември 2021 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанс...

Облачно и посвежо со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните делови

Облачно и посвежо со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните делови

Скопје, 2 ноември 2021 (МИА) - Времето ќе биде облачно и посвежо со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните де...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 2 ноември 2021 (МИА) – Денеска вторник, 2 ноември 2021 година, 306-иот ден во годината. До крај...

Макрон ги повика најголемите светски загадувачи да ги исполнат своите обврски

Макрон ги повика најголемите светски загадувачи да ги исполнат своите обврски

Глазгов, 1 ноември 2021 (МИА) – Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повика најголемите св...

Фон Дер Лајен: Државите мора да ја одредат цената на емисиите на јаглерод

Фон Дер Лајен: Државите мора да ја одредат цената на емисиите на јаглерод

Глазгов, 1 ноември 2021 (МИА) – Државите мора да ја одредат цената на емисиите на CO2 предиз...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

2 ноември 2021  Скопје - Директорот на Фондот за иновации и технолошк...

Кралица Елизабета Втора: Лидерите да постигнат вистински државнички дух

Кралица Елизабета Втора: Лидерите да постигнат вистински државнички дух

Лондон, 1 ноември 2021 (МИА) – Британската кралица Елизабета Втора ги повика светските лидери на климат...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

2 Ноември 2021 Глазгов – Самит на ОН за климатски промени. Копенхаген

Моди вели дека Индија има намера да постигне нула нето емисии во 2070 година

Моди вели дека Индија има намера да постигне нула нето емисии во 2070 година

Глазгов, 1 ноември 2021 (МИА) – Индискиот премиер Нарендра Моди денеска го искористи самитот COP26 за к...

Абазовиќ: За да се избира нова влада некој мора да ја собори актуелната

Абазовиќ: За да се избира нова влада некој мора да ја собори актуелната

Подгорица, 1 ноември 2021 (МИА) - За да се избере нова влада некој мора да ја собори постојната, изјави...

Амбасадор Марковски се сретна со српскиот амбасадор Вукчевиќ

Амбасадор Марковски се сретна со српскиот амбасадор Вукчевиќ

Тирана,1 ноември 2021 (МИА) - Македонскиот амбасадор во Тирана, Данчо Марковски во просторите на амбаса...

Авганистански новинар ослободен со посредство по краток притвор и малтретирање

Авганистански новинар ослободен со посредство по краток притвор и малтретирање

Исламабад, 1 ноември 2021 (МИА) – Талибанската разузнавачка служба ослободи локален новинар еден ден от...

Партиите од владината коалиција го потврдија стабилното парламентарно мнозинство

Партиите од владината коалиција го потврдија стабилното парламентарно мнозинство

Скопје, 1 ноември 2021 (МИА) - Премиерот Зоран Заев денеска одржа средба со претставници на сите полити...

Засега три жртви во урнатата 21-катница во Лагос, во која имало околу 40 работници

Засега три жртви во урнатата 21-катница во Лагос, во која имало околу 40 работници

Лагос, 1 ноември 2021 (МИА) – Најмалку три лица загинале во урнатата повеќекатница во изградба во комер...

Image

Остани поврзан