• среда, 17 јули 2024
Обичаи и верувања

Обичаи и верувања

10 мај 2021 (МИА)   Од автобиографијата на Марко Цепенков  Еден неделен ден седевме...

На денешен ден

На денешен ден

10 мај 2021 (МИА)   - Денеска е Светски ден на физичката активност 1497.- Италијанскиот морепловец Америго Веспу...

Од верските календари

Од верските календари

10 мај 2021 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскио...

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Скопје, 10 мај 2021 (МИА) - Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен југоисточен вет...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 10 мај 2021 (МИА) - Денеска понеделник, 10 мај 2021 година, 130-иот ден во годината. До крајот на годината остан...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

10 мај 2021  Брисел - Претседателот на Владата Зоран Заев, придружуван од вицепремиер...

Индија регрутира поранешен воен медицински персонал

Индија регрутира поранешен воен медицински персонал

Њу Делхи, 9 мај 2021 (МИА) - Индија ќе регрутира стотици поранешни припадници на воениот медицински пер...

Заев - Лајчак: Скопје го изработи својот дел од обврските, време е Брисел да испорача

Заев - Лајчак: Скопје го изработи својот дел од обврските, време е Брисел да испорача

Скопје, 9 мај 2021 (МИА) - Северна Македонија го одработи својот дел од обврските. Време е ЕУ да испора...

Солскјер: Ќе се обидеме да ја продолжиме шампионската промоција на Сити

Солскјер: Ќе се обидеме да ја продолжиме шампионската промоција на Сити

Манчестер, 9 мај 2021 (МИА) – Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер беше задоволен од резу...

Во Сибир исчезна лекарот кој го лекуваше Навални

Во Сибир исчезна лекарот кој го лекуваше Навални

Москва, 9 мај 20221 (МИА)  - Лекарот од Сибир кој го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални...

Гасперини: Аталанта не може да ја започне сезоната со шампионски амбиции, постои јасен економски диспаритет меѓу клубовите

Гасперини: Аталанта не може да ја започне сезоната со шампионски амбиции, постои јасен економски диспаритет меѓу клубовите

Бергамо, 9 мај 2021 (МИА) – Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини зборуваше за тоа дали тимот може д...

Албански државјани уапсени во Италија и во Лондон поради шверц на дрога

Албански државјани уапсени во Италија и во Лондон поради шверц на дрога

Тирана 9 мај 2021 (МИА) - Италијанската полиција уапсила албанс...

На патеката кон Пониква се возеше ридско-брзинската трка од Државниот шампионат во автомобилизам

На патеката кон Пониква се возеше ридско-брзинската трка од Државниот шампионат во автомобилизам

Кочани, 9 мај 2021 (МИА) – На патеката кон Пониква денеска се одржа ридско-брзинската трка „Пониква 202...

Царовска: Инвестираме во инфраструктура и опремување на училиштата, за успешен старт на реформата на основното образование

Царовска: Инвестираме во инфраструктура и опремување на училиштата, за успешен старт на реформата на основното образование

Скопје, 9 мај 2021 (МИА) - Министерството за образование и наука интензивно инвестира во реконструкција...

Вардар испадна од Првата лига

Вардар испадна од Првата лига

Скопје, 9 мај 2021 (МИА) – Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар ги загуби и теоретските шанси...

Image

Остани поврзан