• среда, 29 мај 2024
Народната банка и другите финансиски регулатори во соработка со Стопанската комора со активност за поддршка на посредувањето

Народната банка и другите финансиски регулатори во соработка со Стопанската комора со активност за поддршка на посредувањето

29 мај 2024  Народната банка, заедно со другите финансиски регулатори, ја организира ре...

Учениците кои го освоија третото место во Европа за финансиска едукација наградени од МБА, Народната банка и КХВ

Учениците кои го освоија третото место во Европа за финансиска едукација наградени од МБА, Народната банка и КХВ

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) - Во просториите на Македонската банкарска ас...

Трипуновски:  Постигнат договор за минимална откупна цена на црвениот и розевиот домат

Трипуновски: Постигнат договор за минимална откупна цена на црвениот и розевиот домат

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Дополнителниот заменик министер за земјоделство шумарство и водостопанст...

Триглав пензиско друштво одбележа пет години постоење

Триглав пензиско друштво одбележа пет години постоење

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Триглав пензиско друштво АД денеска одбележа пет години постоење. На све...

Бојчева-Терзијан: Квалитетните статистички податоци, клучни за истражувачката работа и за формулирањето на политиките

Бојчева-Терзијан: Квалитетните статистички податоци, клучни за истражувачката работа и за формулирањето на политиките

Скопје, 28 мај 2024 Подготовката на квалитетни, доверливи и навремени податоци се клучни за...

Во март 79 отсто од потрошената струја од домашни извори

Во март 79 отсто од потрошената струја од домашни извори

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) – Во март годинава во земјава вкупно се потрошени 576.974 мегават часови е...

Дебата „Германското дуално високо образование и врската со бизнис секторот“

Дебата „Германското дуално високо образование и врската со бизнис секторот“

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - „Германското дуално високо образование и врската со бизнис секторот“ е т...

Бизнисот со Грција, странските инвестиции со Мизо и стартот на новата влада

Бизнисот со Грција, странските инвестиции со Мизо и стартот на новата влада

Скопје, 27 мај 2024  Пишува Бранко Азески, претседател на СКСМ И минатиот пат к...

Болат: Се надеваме дека турските инвестиции ќе продолжат да даваат голем придонес за македонската и турската економија

Болат: Се надеваме дека турските инвестиции ќе продолжат да даваат голем придонес за македонската и турската економија

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - Делегација на Стопанската комора на Македонија - Турција (МАТТО) викендо...

Ангеловска-Бежоска: И покрај шоковите, стабилноста на домашната валута зачувана, а девизните резерви повисоки за 40 отсто

Ангеловска-Бежоска: И покрај шоковите, стабилноста на домашната валута зачувана, а девизните резерви повисоки за 40 отсто

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - На покана на Централната банка на Исланд и престижниот американски униве...

Бислимовски: Работиме на продолжување на евтината тарифа на струјата за уште еден час

Бислимовски: Работиме на продолжување на евтината тарифа на струјата за уште еден час

Скопје, 26 мај 2024 (МИА) - Домаќинствата летово може да добијат поевтина струја и плус уште еден ча...

Најавата за нов заем очекувана, поважно е од каде и под кои услови ќе биде земен и како ќе биде потрошен, сметаат експертите

Најавата за нов заем очекувана, поважно е од каде и под кои услови ќе биде земен и како ќе биде потрошен, сметаат експертите

Скопје, 25 мај 2024 (МИА) - Нема ништо неочекувано во најавата да се земе заем, многу поважно е од к...

Атанасовска за МИА: Нема веќе машки и женски професии, жени има и во столарството

Атанасовска за МИА: Нема веќе машки и женски професии, жени има и во столарството

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Нема веќе машки, женски професии, жени има веќе и во столарството. Имаме...

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Скопје, 23 мај 2024  Две вина на „Tikveš Châteaux & Do...

Раст на „Н-видиа“ поради ВИ

Раст на „Н-видиа“ поради ВИ

Лос Анџелес, 23 мај 2024 (МИА) - Бизнисот на американскиот производител на чипови и софтвер, „Н-види...

Image

Остани поврзан