• понеделник, 20 мај 2024
Иран го информираше САД дека не бара „ескалација на тензиите“

Иран го информираше САД дека не бара „ескалација на тензиите“

Техеран, 18 април 2024 (МИА) - Највисокиот ирански дипломат денеска нагласи дека неговата земја ги и...

Телефонски разговори на Блинкен со колегите од Египет, Саудиска Арабија, Јордан и Турција по нападите на Иран врз Израел

Телефонски разговори на Блинкен со колегите од Египет, Саудиска Арабија, Јордан и Турција по нападите на Иран врз Израел

Вашингтон, 15 април 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера, по саботниот и...

Бербок повика на максимална воздржаност заради избегнување ескалација на тензиите во Блискиот Исток

Бербок повика на максимална воздржаност заради избегнување ескалација на тензиите во Блискиот Исток

Берлин, 11 април 2024 (МИА) - „Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок разговараше со сво...

Филипините сакаат да го продолжат дијалогот со Кина за деескалација на тензиите во Јужното Кинеско Море

Филипините сакаат да го продолжат дијалогот со Кина за деескалација на тензиите во Јужното Кинеско Море

Манила, 8 април 2024 (МИА) - Филипинскиот претседател Фердинанд Маркос Џуниор ја повика Кина на разг...

Стуб:  Затворањето на границата помогна да се спречи ескалација на тензиите со Русија

Стуб: Затворањето на границата помогна да се спречи ескалација на тензиите со Русија

Хелсинки, 7 април 2024 (МИА) - Претседателот на Финска, Александар Стуб, смета дека одлуката на Влад...

Гаши: Курти секогаш произведува високи тензии пред да направи отстапки кон Србија

Гаши: Курти секогаш произведува високи тензии пред да направи отстапки кон Србија

Приштина, 5 април 2024 (МИА) – Шефот на пратеничката група на опозицискиот Демократски сојуз на Косо...

Химара доби жена привремен градоначалник, со поддршка и на советниците од опозицијата, не изостанаа тензии

Химара доби жена привремен градоначалник, со поддршка и на советниците од опозицијата, не изостанаа тензии

Тирана, 29 март 2024 (МИА) - Советот на општина Химара, Албанија, со мнозинство гласови, меѓу нив и...

САД го поздравија отварањето на преговорите на БиХ со ЕУ, повикаа намалување на тензиите меѓу Србија и Косово

САД го поздравија отварањето на преговорите на БиХ со ЕУ, повикаа намалување на тензиите меѓу Србија и Косово

Вашингтон, 22 март 2024 (МИА) - САД го поздравија отварањето на претпристапните преговори меѓу Брисе...

Растат тензиите пред погребот на Навални во Москва

Растат тензиите пред погребот на Навални во Москва

Москва, 1 март 2024 (МИА) - Безбедносните сили во Москва денеска демонстрираа сила додека ожалостени...

Пакистан му порача на Иран дека сака да ја смири ситуацијата по прекуграничните напади

Пакистан му порача на Иран дека сака да ја смири ситуацијата по прекуграничните напади

Исламабад, 19 јануари 2024 (МИА) - Пакистан изрази подготвеност да соработува со Иран за сите прашањ...

Лидерите на ЕУ повикуваат на итна деескалација на Косово

Лидерите на ЕУ повикуваат на итна деескалација на Косово

Брисел, 30 јуни 2023 (МИА) - Лидерите на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ги усвоија заклучоци...

Шефовите на ЕУ: Неуспехот да се смират тензиите во Косово ќе има негативни последици

Шефовите на ЕУ: Неуспехот да се смират тензиите во Косово ќе има негативни последици

Брисел, 29 јуни 2023 (МИА) - Шефовите на Европската унија (ЕУ) предупредуваат дека...

Лајчак: Тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

Лајчак: Тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

Белград, 31 мај 2023 (МИА) - Очигледно е дека актуелната ситуација меѓу Косово и Србија може да се р...

Зајкова: Гоце Делчев треба да нѐ обединува како народ, а не да нѐ дели

Зајкова: Гоце Делчев треба да нѐ обединува како народ, а не да нѐ дели

Скопје, 4 февруари 2023 (МИА) - Гоце Делчев како визионер, идеолог и најистакнат м...

Северна Кореја лансираше 80 артилериски проектили, Јужна Кореја подигна борбени авиони

Северна Кореја лансираше 80 артилериски проектили, Јужна Кореја подигна борбени авиони

Сеул, 4 ноември 2022 (МИА) - Северна Кореја во текот на ноќта истрела околу 80 артилериски проектили во...

Image

Остани поврзан