• вторник, 28 мај 2024
ДИК: Избирачките одбори да ги почитуваат законите и подзаконските акти

ДИК: Избирачките одбори да ги почитуваат законите и подзаконските акти

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) апелираше избирачките одбори да ги почит...

ЕУ: Законите за избори, референдуми, имунитет и странски агенти на Република Српска го поткопуваат европскиот пат на БиХ

ЕУ: Законите за избори, референдуми, имунитет и странски агенти на Република Српска го поткопуваат европскиот пат на БиХ

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Европската Унија ги повика властите во Република Српска да ги прекинат...

Димитриевски од Гостивар: Ќе предлагам закони кои се во интерес на граѓаните

Димитриевски од Гостивар: Ќе предлагам закони кои се во интерес на граѓаните

Гостивар, 15 април 2024 (МИА) - Сакам да бидам претседател кој генерира решенија, ќе предлагам закон...

Собранието ги донесе измените на Изборниот законик и дополнувањата на Законот за изградба на автопатот Кичево – Охрид

Собранието ги донесе измените на Изборниот законик и дополнувањата на Законот за изградба на автопатот Кичево – Охрид

Скопје, 1 април 2024 (МИА) - Собранието денеска, во рамки на 150. седница, го донесе Законот за допо...

Анима мунди: Јавна пофалба на Општина Гази Баба, единствена во Скопје го препознава проблемот со бездомните животни

Анима мунди: Јавна пофалба на Општина Гази Баба, единствена во Скопје го препознава проблемот со бездомните животни

Скопје, 26 март 2024  Поразително е да се знае дека на територија на Град Скопје, единс...

Завршени општи претреси за неколку закони, ќе се гласа дополнително

Завршени општи претреси за неколку закони, ќе се гласа дополнително

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - Пратениците денеска, во рамки на трите закажани седници, 131, 138. и 14...

Собранието одржа продолженија на две пленарни седници

Собранието одржа продолженија на две пленарни седници

Скопје, 14 март 2024 (МИА) – Собранието денеска одржа продолженија на 135.-та и 138-та пленарна седн...

Стопанска комора на Северна Македонија: Законите кои ги штитат должниците создаваат негативи услови за економски развој

Стопанска комора на Северна Македонија: Законите кои ги штитат должниците создаваат негативи услови за економски развој

Скопје 13 март 2024 Владеење на правото и јасна и прецизна регулатива се основни предуслови...

Измените на законите за високо образование и за Изборниот законик пред пратениците 

Измените на законите за високо образование и за Изборниот законик пред пратениците 

Скопје, 7 март 2024 (МИА) – Пратениците го усвоија дневниот ред на 147 седница на која ќе расправаат...

Собранието ја заврши расправата по финансискиот план на РКЕ, ќе се гласа дополнително

Собранието ја заврши расправата по финансискиот план на РКЕ, ќе се гласа дополнително

Скопје, 6 март 2024 (МИА) - Собранието попладнево ја заврши расправата за Предлог на финансиски план...

Бектеши: За Митилинеос имаме обврска за закон за индустриски развојни зелени зони, не знаеме дали ќе биде изгласан

Бектеши: За Митилинеос имаме обврска за закон за индустриски развојни зелени зони, не знаеме дали ќе биде изгласан

Скопје, 5 март 2024 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши и кадар од ДУИ во Владата, најав...

Милеи ќе испрати нов пакет закони до аргентинскиот Конгрес

Милеи ќе испрати нов пакет закони до аргентинскиот Конгрес

Буенос Аирес, 2 март 2024 (МИА) - Аргентинскиот претседател Хавиер Милеи вчера соопшти дека ќе испра...

Изгласани пакетот закони за платите на избраните и именуваните лица

Изгласани пакетот закони за платите на избраните и именуваните лица

Скопје, 29 февруари 2024 (МИА) - Пратениците денеска во рамки на 145. пленарна седница ги донесоа из...

Пратениците попладнево донесоа повеќе закони

Пратениците попладнево донесоа повеќе закони

Скопје, 28 февруари 2024 (МИА) - Собранието на Република Северна Македонија попладнево одржа продолж...

Владејачкото мнозинство не го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на рокот на пасошите

Владејачкото мнозинство не го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на рокот на пасошите

Скопје, 28 февруари 2024 (МИА) – Со задоцнување од повеќе од два часа поради технички проблеми во Со...

Image

Остани поврзан