• среда, 17 јули 2024
Османи со Макрон за евроатлантската иднина на Косово и развој на билатералните односи

Османи со Макрон за евроатлантската иднина на Косово и развој на билатералните односи

Приштина, 12 јули 2024 (МИА) - Претседателката на Косово, Вјоса Османи, денеска се сретна со нејзини...

Османи се координира со Рама за „Косово да се приклучи кон Албанија и другите сојузници“ во НАТО

Османи се координира со Рама за „Косово да се приклучи кон Албанија и другите сојузници“ во НАТО

Приштина, 10 јули 2024 (МИА) – Косовската претседателка, Вјоса Османи денеска на маргините на Самито...

Ден на жалост утре во Косово поради смртта на албанскиот писател Исмаил Кадаре

Ден на жалост утре во Косово поради смртта на албанскиот писател Исмаил Кадаре

Приштина, 2 јули 2024 (МИА) - Претседателката на Косово, Вјоса Османи, ја прогласи среда (3 јули) за...

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на Западен Балкан и „Пријателите на Западен Балкан

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на Западен Балкан и „Пријателите на Западен Балкан"

Скопје,20 јуни 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска и утре ќе престојув...

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Приштина, 15 јуни 2024 (МИА) – Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на Мировниот самит за Украин...

Османи: Владата која што доаѓа нема одговорност кон Преспанскиот договор, но има обврска да го почитува

Османи: Владата која што доаѓа нема одговорност кон Преспанскиот договор, но има обврска да го почитува

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) - Преспанскиот договор е многу повеќе од сам...

Почна Министерскиот состанок на ПСЈИЕ

Почна Министерскиот состанок на ПСЈИЕ

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседавачот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) и...

Во името на Албанците зборуваат само тие што се изгласани со мнозинство гласови, смета Османи

Во името на Албанците зборуваат само тие што се изгласани со мнозинство гласови, смета Османи

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Кои било разговори кои што бараат согласност од албанската заедница, мо...

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е договор за стратешка соработка

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е договор за стратешка соработка

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) – Министерот за надворешни работи во техничката влада, Бујар Османи, дене...

Прес-конференција на Османи за едногодишното претседавање со ПСЈИЕ (во живо)

Прес-конференција на Османи за едногодишното претседавање со ПСЈИЕ (во живо)

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Прес-конференција на министерот за надворешни работи, Бујар Османи во в...

Османи на министерски состанок на НАТО во Прага

Османи на министерски состанок на НАТО во Прага

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи учествуваше на неформалниот...

Османи во Прага на неформален НАТО министерски состанок

Османи во Прага на неформален НАТО министерски состанок

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Прага ќе учест...

Ќатип Османи нов тренер на шампионот Струга

Ќатип Османи нов тренер на шампионот Струга

  Струга, 29 мај 2024 (МИА) – Македонскиот фудбалски шампион Струга го назначи денеска...

Германскиот емисар за Западен Балкан, Саразин во Приштина на средба со Османи

Германскиот емисар за Западен Балкан, Саразин во Приштина на средба со Османи

Приштина, 28 мај 2024 (МИА) – Косовската претседателка, Вјоса Османи го прими денеска специјалниот п...

Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Приштина, 17 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Косово, Вјоса Османи, откако прашањето за членствот...

Image

Остани поврзан