• вторник, 18 јуни 2024
Мурињо: Фенербахче сега е мое семејство

Мурињо: Фенербахче сега е мое семејство

  Истанбул, 3 јуни 2024 (МИА) – Португалскиот фудбалски стратег Жозе Мурињо (61) измина...

Авион слета на својот труп во Истанбул, нема повредени

Авион слета на својот труп во Истанбул, нема повредени

Истанбул, 8 мај 2024 (МИА) - Товарен авион Боинг 767 на ФедЕкс Ерлајнс (FedEx Airlines) слета на сво...

Турција ги прекина трговските односи со Израел

Турција ги прекина трговските односи со Израел

Истанбул, 3 мај 2024 (МИА) - Турските власти ги прекинаа трговските односи со Израел, бидејќи веќе г...

Дел од јавниот превоз во Анкара, Истанбул и Измир утре ќе биде бесплатен

Дел од јавниот превоз во Анкара, Истанбул и Измир утре ќе биде бесплатен

Анката, 30 април 2024 (МИА) - На 1 мај ќе биде бесплатен дел од јавниот превоз во Анкара, Истанбул и...

Германскиот претседател оддаде почит на турските мигранти за придонесот во германската економија

Германскиот претседател оддаде почит на турските мигранти за придонесот во германската економија

Берлин, 22 април 2024 (МИА) - Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска им оддаде почит...

Ердоган во Истанбул се сретна со лидерот на Хамас, Ханија

Ердоган во Истанбул се сретна со лидерот на Хамас, Ханија

Истанбул, 20 април 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во палатата „Долмаба...

Невреме со грмотевици и силен ветер во западна, централна и јужна Турција

Невреме со грмотевици и силен ветер во западна, централна и јужна Турција

Aнкара, 20 април 2024 (МИА) - Невреме со грмотевици денеска ја зафати западна и централна Турција. С...

Експлозија на плинска боца го предизвикала пожарот во Истанбул, во кој загинаа најмалку 29 лица

Експлозија на плинска боца го предизвикала пожарот во Истанбул, во кој загинаа најмалку 29 лица

Истанбул, 3 април 2024 (МИА) - Експлозија на плинска боца го предизвикала пожарот што избувна вчера...

Расте бројот на загинати во пожарот во Истанбул, издадени налози за апсење на пет лица

Расте бројот на загинати во пожарот во Истанбул, издадени налози за апсење на пет лица

Истанбул, 2 април 2024 (МИА) – Најмалку 29 лица загинаа во пожар што избувна за време на дневни попр...

Најмалку 15 лица загинаа во пожар во Истанбул

Најмалку 15 лица загинаа во пожар во Истанбул

Истанбул, 2 април 2024 (МИА) – Најмалку 15 лица загинаа, а осуммина се повредени, од кои седум потеш...

Атинскиот градоначалник му честиташе на Имамоглу за победата

Атинскиот градоначалник му честиташе на Имамоглу за победата

Атина, 1 април 2024 (МИА) – Атинскиот градоначалник Харис Дукас преку „Х“ му ја честиташе победата н...

Локални избори во Турција: ЦХП победи во Истанбул и Анкара

Локални избори во Турција: ЦХП победи во Истанбул и Анкара

Анкара, 1 април 2024 (МИА) - Републиканската народна партија (ЦХП), главната опозициска партија во Т...

Европските олимписки игри 2027 во Истанбул

Европските олимписки игри 2027 во Истанбул

  Рим, 27 март 2024 (МИА) – Извршниот одбор на Европските олимписки комитети (ЕОК) едно...

Истанбулската полиција уапси 17 лица осомничени за поврзаност со групата „Исламска држава“

Истанбулската полиција уапси 17 лица осомничени за поврзаност со групата „Исламска држава“

Анкара, 26 март 2024 (МИА) - Полицијата во Истанбул денеска приведе 17 лица осомничени за поврзаност...

Прва меѓународна конференција за Цефиксим во Истанбул, поддржана од „Алкалоид“

Прва меѓународна конференција за Цефиксим во Истанбул, поддржана од „Алкалоид“

Скопје, 16 март 2024 Како континуиран и доследен поддржувач на стручни и научни настани кои...

Image

Остани поврзан