• недела, 14 јули 2024
Грузија ќе им обезбеди на своите вооружени сили се што им е потребно без помош од ЕУ, рече генералниот секретар на владејачката партија

Грузија ќе им обезбеди на своите вооружени сили се што им е потребно без помош од ЕУ, рече генералниот секретар на владејачката партија

Тбилиси, 10 јули 2024 (МИА) - Властите во Грузија ќе им обезбедат на своите вооружени сили се што им...

Галант го одобри планот за повикување ултраортодоксни евреи во армијата

Галант го одобри планот за повикување ултраортодоксни евреи во армијата

Ерусалим, 9 јули 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска го одобри планот з...

Галант: На израелската армија потребни и се 10.000 војници

Галант: На израелската армија потребни и се 10.000 војници

Тел Авив, 1 јули 2024 (МИА) – Министерот за одбрана на Израел, Јоав Галант денеска изјави дека на из...

Нападите во Судан продолжуваат: Синга станува ново бојно поле

Нападите во Судан продолжуваат: Синга станува ново бојно поле

Картум, 30 јуни 2024 (МИА) - Суданските паравоени Сили за брза поддршка (РСФ) денеска го нападнаа гр...

Хагари: Хамас не може да се уништи

Хагари: Хамас не може да се уништи

Тел Авив, 19 јуни 2024 (МИА) - Портпаролот на израелската армија (ИДФ) Даниел Хагари денеска оцени д...

Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на својата офанзива во Рафа

Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на својата офанзива во Рафа

Ерусалим, 18 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија соопшти дека наскоро ќе ги постигне сите цели на с...

Израелската армија тврди дека уништила половина од силите на Хамас во Рафа

Израелската армија тврди дека уништила половина од силите на Хамас во Рафа

Тел Авив, 17 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија денеска соопшти дека уништила околу половина од бо...

Началникот на ГШ на Армијата, Ѓурчиновски, ќе учествува на конференција во Драч 

Началникот на ГШ на Армијата, Ѓурчиновски, ќе учествува на конференција во Драч 

Скопје, 5 јуни 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурч...

Над 3.000 украински затвореници побарале да се приклучат на армијата

Над 3.000 украински затвореници побарале да се приклучат на армијата

Киев, 21 мај 2024 (МИА) – Илјадници украински затвореници бараат да ѝ се приклучат на армијата, сооп...

Армијата на ДР Конго тврди дека спречила атентат врз претседателот Чисекеди

Армијата на ДР Конго тврди дека спречила атентат врз претседателот Чисекеди

Киншаса, 20 мај 2024 (МИА) – Армијата на Демократска Република Конго денеска соопшти дека спречила а...

Армијата на Конго тврди дека спречила државен удар, три лица загинале во престрелката

Армијата на Конго тврди дека спречила државен удар, три лица загинале во престрелката

Киншаса, 19 мај 2024 (МИА) - Армијата на Конго соопшти денеска дека рано изутрината „спречила државе...

Генералштаб на Украина: Руските сили ги напаѓаат речиси сите сектори на фронтот

Генералштаб на Украина: Руските сили ги напаѓаат речиси сите сектори на фронтот

Киев, 12 мај 2024 (МИА) - Руските сили претходниот ден ги нападнаа речиси сите сектори на фронтот, а...

Одбележан Денот на македонската полиција

Одбележан Денот на македонската полиција

Скопје, 7 мај 2024 (МИА) - Во скопската општина Аеродром денеска се одржа централната прослава за од...

Италија ја исклучи можноста за воена интервенција во Украина

Италија ја исклучи можноста за воена интервенција во Украина

Рим, 5 мај 2024 (МИА) - Италија останува на ставот дека нејзините сили нема да се мешаат во вооружен...

Арсоски: Департизација на армијата и полицијата и решавање на статусот на професионалните војници

Арсоски: Департизација на армијата и полицијата и решавање на статусот на професионалните војници

Скопје, 2 мај 2024 (МИА) – Професионализација и департизација на армија...

Image

Остани поврзан