• среда, 19 јуни 2024
Ер Франс, КЛМ, Луфтханза и Брисел Ерлајнс се меѓу 20-те авиокомпании под истрага од ЕУ

Ер Франс, КЛМ, Луфтханза и Брисел Ерлајнс се меѓу 20-те авиокомпании под истрага од ЕУ

Брисел, 2 мај 2024 (МИА) - Европските авиокомпании „Ер Франс“, „КЛМ“, „Луфтханза“ и „Брисел ерлајнс“...

„Емирејтс“ и „Флајдубаи“ ги обновија летовите по поплавите во Дубаи

„Емирејтс“ и „Флајдубаи“ ги обновија летовите по поплавите во Дубаи

Дубаи, 20 април 2024 (МИА) - Авиокомпаниите од Дубаи, „Емирејтс“ и „Флајдубаи“, соопштија денеска де...

ЕУ ги советува авиокомпаниите да бидат внимателни во воздушните простори на Израел и Иран

ЕУ ги советува авиокомпаниите да бидат внимателни во воздушните простори на Израел и Иран

Брисел, 15 април 2024 (МИА) - Агенцијата за воздухопловна безбедност на ЕУ (ЕАСА) денеска испрати е-...

Донесена нова уредба за субвенционирани летови

Донесена нова уредба за субвенционирани летови

Скопје, 8 ноември 2022 (МИА) - Владата денеска донесе нова Уредба за начинот и критериумите за доделува...

Вработените во авиоиндустријата се жалат на актуелната постковид криза

Вработените во авиоиндустријата се жалат на актуелната постковид криза

Лос Анџелес, 4 август 2022 (МИА...

Постигнат договор меѓу авиокомпанијата САС и синдикатот на пилоти, штрајкот заврши

Постигнат договор меѓу авиокомпанијата САС и синдикатот на пилоти, штрајкот заврши

Стокхолм, 19 јули 2022 (МИА) - Скандинавската авиокомпанија САС и синдикатите на...

Колку губи Балканот поради санкциите против руската цивилна авијација?

Колку губи Балканот поради санкциите против руската цивилна авијација?

4 март 2022Ал Џазира Балканс, Сараево Со инвазијата вр...

Две авиокомпании го укинаа носењето маски на летовите во Скандинавија

Две авиокомпании го укинаа носењето маски на летовите во Скандинавија

Стокхолм, 15 о...

Седум држави вон ЕУ го затворија воздушниот простор за авиокомпаниите од Белорусија

Седум држави вон ЕУ го затворија воздушниот простор за авиокомпаниите од Белорусија

Скопје, 21 јуни 2021 (МИА) - Седум земји кои не се членки на Европска Унија се приклучија на одлуката н...

ИКАО: Авиокомпаниите со најголема загуба поради Ковид-19

ИКАО: Авиокомпаниите со најголема загуба поради Ковид-19

Пандемијата затвори 43 авиокомпании, следува нов бран банкроти

Пандемијата затвори 43 авиокомпании, следува нов бран банкроти

Лондон, 9 октомври 2020 (МИА) – Работата на авиокомпаниите е под притисок веќе неколку години, но панде...

Ерменските авиокомпании додадени на црната листа на ЕУ

Ерменските авиокомпании додадени на црната листа на ЕУ

Брисел, 2 јуни 2020 (МИА) – Европската Комисија ја ревидираше црната листа на авиокомпании, кои имаат з...

Американските авиокомпании бараат помош од 50 милијарди долари

Американските авиокомпании бараат помош од 50 милијарди долари

Вашингтон, 17 март 2020 (МИА) -...

ИАТА: Авиокомпаниите поради новиот коронавирус ќе загубат околу 63 милијарди долари

ИАТА: Авиокомпаниите поради новиот коронавирус ќе загубат околу 63 милијарди долари

Монтреал, 8 март 2020 (МИА) - Меѓународното здружени за воздушен сообраќај (ИАТА) објави нова проценка...

Авиокомпаниите го избегнуваат воздушниот простор над Ирак и Иран

Авиокомпаниите го избегнуваат воздушниот простор над Ирак и Иран

Техеран, 8 јануари 2020 (МИА) - Повеќе светски авиокомпании ги пренасочуваат своите летови за да го изб...

Image

Остани поврзан